02.03.2015 r.
3 min

Badania profilaktyczne od 01.04.2015 r.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.03.2015r.
3 min

Począwszy od dnia 1 kwietnia 2015 r. nie trzeba będzie poddawać wstępnym badaniom lekarskim osób przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. Wskazana powyżej reguła będzie odpowiednio stosowana do osób pozostających jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą. Niezależnie od powyższego, badaniom lekarskim zawsze trzeba będzie poddać osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

W obecnym stanie prawnym wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Taki stan rzeczy będzie obowiązywał do dnia 31 marca 2015 r.

Ponadto z dniem 1 kwietnia 2015r. ulegnie zmianie treść art. 229 § 4 kodeksu pracy, który otrzyma brzmienie „pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie”. Podkreślona zostanie zatem rola skierowania na badania, które pracodawcy lub osoby przez nich upoważnione będą musieli wypełniać ze szczególną uwagą uwzględniając w nich:
 

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy,

o których mowa wyżej, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Bez wprowadzenia wskazanych powyżej zmian pracodawca nie miałby możliwości zweryfikowania warunków pracy u poprzedniego pracodawcy i stwierdzenia, że zakres przeprowadzonych badań pozwala na odstąpienie od obowiązku poddania pracownika wstępnym badaniom lekarskim.