22.07.2016 r.
4 min

Czy dopuszczalna jest zmiana warunków zatrudnienia umowy o pracę tymczasową?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.07.2016r.
4 min

Zanim dojdzie do zawarcia umowy o pracę pomiędzy agencja pracy tymczasowej i pracownikiem tymczasowym, agencja pracy tymczasowej uzgadnia z pracodawcą użytkownikiem następujące kwestie:

  1. rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  2. wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  3. przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej;
  4. wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego;
  5. miejsce wykonywania pracy tymczasowej.

Ponadto, pracodawca użytkownik zobowiązany jest poinformować agencję pracy tymczasowej na piśmie o:

  1. wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u pracodawcy użytkownika;
  2. warunkach wykonywania pracy tymczasowej w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Umowa o pracę z pracownikiem tymczasowym zawarta jest na czas określony. Przepisy ustawy z dnia 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 360) – dalej: PracTymU nie przewidują możliwości zatrudniania w oparciu o pozostałe dwa rodzaje umów o pracę, tj. umowę o pracę na okres próbny oraz umowę o pracę na czas nieokreślony.

Umowa ta co do zasady rozwiązuje się z nadejściem terminu na jaki została zawarta. Ponadto może ona ulec rozwiązaniu na podstawie jednostronnej (wypowiedzenie, rozwiązanie bez wypowiedzenia) lub dwustronnej czynności prawnej (porozumienie stron), a w przypadkach określonych w przepisach szczególnych – wygasa (np. śmierć pracownika lub pracodawcy, upływ 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania).

Możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie wypowiedzenia uzależniona jest jednak od zamieszczenia w jej treści tzw. klauzuli wypowiedzenia, czyli zapisu przewidującego możliwość jej rozwiązania w tym trybie. Zamieszczenie przedmiotowej klauzuli w umowie jest fakultatywne. Długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od długości okresu, na jaki zawarto umowę o pracę tymczasową i wynosi odpowiednio:

  1. 3-dni, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodnie;
  2. 1 tydzień, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Jeżeli w treści umowy o pracę przewidziano klauzulę wypowiedzenia, wówczas dopuszczane jest nie tylko wypowiedzenie umowy o pracę (wypowiedzenie definitywne), ale również i dokonanie przez agencję pracy tymczasowej zmiany warunków zatrudnienia na mocy wypowiedzenia (wypowiedzenie zmieniające), w tym wymiaru etatu, czy też wysokości wynagrodzenia za pracę, na zasadach art. 42 § 1-3 kodeksu pracy w zw. z art. 5 PracTymU.

Zmiana warunków umowy o pracę może być również dokonana na mocy porozumienia zawartego pomiędzy agencją pracy tymczasowej i pracownikiem tymczasowym.

Zmiana warunków umowy o pracę tymczasową z reguły jest następstwem wcześniejszej zmiany uzgodnień dokonanych pomiędzy agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem, o których była mowa na wstępie.

""