02.12.2016 r.
4 min

Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych można zaliczyć do stażu pracy od którego zależą uprawnienia pracownicze?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.12.2016r.
4 min

Odpowiedź:

Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, podlegają wliczeniu zarówno okresy wykonywania pracy, jak i okresy, które na mocy odrębnych przepisów są traktowane na równi z okresami pracy. Postanowienia przewidujące zaliczenie okresów niewykonywania pracy do stażu pracy, od którego zależą uprawnia pracownicze można odnaleźć w ustawach, rozporządzeniach oraz aktach wewnątrzzakładowych, np. regulaminach pracy, układach zbiorowych pracy.

Zaliczenie okresów niewykonywania pracy do stażu pracy przewidują m.in. przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 654), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z jej art. 79 ust. 1 okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 41 ust. 1, art. 53 ust. 6 i art. 53g ust. 1 wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z dyspozycji cytowanego przepisu wynika, iż do stażu pracy ulega zaliczeniu:

  • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • okres pobierania stypendium przyznanego bezrobotnemu uczestniczącemu w szkoleniach finansowanych ze środków Funduszu Pracy (art. 41 ust. 1 ustawy),
  • okres pobierania stypendium przyznanego bezrobotnemu w okresie odbywania stażu (art. 53 ust. 6 ustawy),
  • okres pobierania stypendium przysługującego uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych (art. 53g ust. 1 ustawy).

Wskazane powyżej okresy wliczane są do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Wliczane są one także do okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okresy te nie ulegają jednak zaliczeniu do:

  • okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku,
  • okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
  • stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów (art. 79 ust. 2 ustawy).

Reasumując. Do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych winni Państwo wliczyć okres zarejestrowania pracownicy w Urzędzie Pracy jako bezrobotnej, uprawnionej do zasiłku dla bezrobotnych. Przy czym okres ten nie podlega wliczeniu do stażu pracy przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego oraz przy ustalaniu stażu pracy wymaganego do wykonywania niektórych zawodów. Przy ustalaniu stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych nie podlega uwzględnieniu okres zarejestrowania pracownicy w Urzędzie Pracy jako bezrobotnej bez prawa do zasiłku.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]