07.07.2014 r.
4 min

Czy pracownik może wycofać złożone przez siebie wypowiedzenie umowy o pracę?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.07.2014r.
4 min

Procedura dokonywania wypowiedzenia

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zasadą jest możliwość wypowiadania umów o pracę na okres próbny oraz na czas nieokreślony (art. 32 kodeksu pracy). W przypadku umów zawartych na czas określony przepisy dopuszczają rozstanie się w tym trybie, jeśli umowa trwa co najmniej 6 miesięcy, a strony zawarły w umowie o pracę stosowną klauzulę. W świetle art. 34 można także wypowiadać umowę na zastępstwo. Oświadczenie woli każdej ze stron powinno nastąpić na piśmie. W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony w oświadczeniu pracodawcy powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Pracownik nie ma obowiązku uzasadniania swojej decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy w tym trybie.

Stosowanie kodeksu cywilnego

W świetle art. 300 kodeksu pracy w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. W związku z tym, iż kodeks pracy nie zawiera unormowań dotyczących sposobu i zasad doręczania, należy zastosować art. 61 § 1 i § 2 kodeksu cywilnego. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Natomiast oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Doręczenie oświadczenia o zamiarze rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością prawną, która dla swej skuteczności wymaga zapoznania się z pismem przez drugą stronę stosunku pracy. Chodzi oczywiście o zapewnienie możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia, a nie jej faktyczne odczytanie.

W praktyce doręczenie nastąpi więc przez bezpośrednie wydanie oświadczenia osobie, do której jest skierowane lub też przez wysłanie drogą pocztową.

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku istotna jest data udostępnienia oświadczenia. Przy doręczaniu za pośrednictwem poczty dla celów dowodowych oświadczenie warto wysłać za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Podsumowując…

W kodeksie cywilnym ustawodawca wprost ustanowił, iż odwołanie oświadczenia woli złożonego drugiej osobie jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub też wcześniej. Oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia powinno mieć formę pisemną i zawierać następujące informacje: wyraźna wola cofnięcia wypowiedzenia, identyfikacja oświadczenia, które ma być wycofane oraz osoby, która cofa wypowiedzenie.

Pomimo, iż wypowiedzenie jest czynnością prawną jednostronną z chwilą doręczenia staje się skuteczne dla obu stron stosunku pracy. Jeśli oświadczenie „odwołujące” dotrze do pracodawcy po otrzymaniu przez niego oświadczenia
o wypowiedzeniu, wówczas dla skuteczności wycofania niezbędna jest zgoda pracodawcy.

Tak więc jeżeli pracownik będzie np. chciał zmienić swoją decyzję w trakcie okresu wypowiedzenia, po dostarczeniu pracodawcy swojego oświadczenia, wówczas w piśmie wycofującym powinien dodatkowo zawrzeć prośbę do pracodawcy o wyrażenie zgody na cofnięcie wypowiedzenia. Warto także wskazać powód, chociaż taki obowiązek nie wynika wprost z przepisów.