18.11.2013 r.
6 min

Czy pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w trakcie kolejnej umowy o pracę?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.11.2013r.
6 min

Stosunek pracy a zatrudnienie

W celu prawidłowego stosowania przepisów dotyczących prawa do urlopu  w naturze oraz prawa do ekwiwalentu urlopowego należy wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z relacją prawną między pracodawcą a pracownikiem, tj.: stosunek pracy oraz zatrudnienie.

Pierwsze z nich to nic innego jak jednostkowy stosunek prawny odzwierciedlający cechy wynikające z art. 22 § 1 kodeksu pracy. To konkretna umowa o pracę zawarta z pracownikiem w danym przedziale czasowym.

Zatrudnienie natomiast oznacza pozostawanie w zależności prawnej z pracodawcą na podstawie jednej lub kilku umów o pracę (stosunków pracy), przy czym wielość tych umów może wynikać z ich chronologii (jedna po drugiej) lub też może oznaczać kilka umów o pracę zawartych jednocześnie.

Prawo do urlopu wypoczynkowego w naturze

Każdy pracownik jest uprawniony do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej 20 dni. Minimalny okres corocznego płatnego urlopu nie może być zastąpiony wypłatą ekwiwalentu pieniężnego, z wyjątkiem przypadku gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Wymaga tego dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

W polskim prawie pracy kwestie urlopów wypoczynkowych uregulowane zostały w dziale VII Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec.

Kiedy pracodawca wypłaca ekwiwalent za urlop?

W świetle art. 171 § 1 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Oznacza to, iż co do zasady po zakończeniu każdej umowy o pracę powinien być wypłacany ekwiwalent. Rekompensata finansowa za urlop to odstępstwo od zasady wykorzystania urlopu w naturze. Żadne pisemne oświadczenia bądź deklaracje pracownika nie odnoszą skutków prawnych legalizujących powyższy wyjątek. Prawo do ekwiwalentu jest niezależne od trybu ustania stosunku pracy.

Porozumienie o przeniesieniu prawa do urlopu wypoczynkowego

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą (art. 171 § 3 kodeksu pracy).

Przepis nie wskazuje żadnej formy oraz treści takiego postanowienia. Nakłada jednak obowiązek wspólnego uzgodnienia między stronami. Nie może to być więc jednostronna, narzucona przez pracodawcę decyzja przenosząca urlop wypoczynkowy na następną umowę.

Praktycznie…

Odpowiadając na zadane powyżej pytanie należy stwierdzić, iż w sytuacji częściowego niewykorzystania urlopu przez fakturzystkę możliwe są dwie sytuacje:

– W przypadku nie zawarcia z pracownicą porozumienia z art. 171 § 3 kodeksu pracy – faktycznie trzeba będzie wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,

– W przypadku natomiast pisemnego uzgodnienia z pracownicą, iż wykorzysta urlop w czasie kolejnej umowy – ekwiwalentu nie trzeba będzie wypłacać.

Poniżej znajduje się przykładowy wzór porozumienia z art. 171 § 3 kodeksu pracy:

Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego

W związku z rozwiązaniem z dniem ………………….r. umowy o pracę z dnia …………… r. oraz na podstawie art. 171 § 3 kodeksu pracy

Pracodawca ………………………………… oraz  pracownik ……………………………………

zgodnie postanawiają, co następuje:

1) pracownik wyraża zgodę na niewypłacenie mu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za …. dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego,

2) pracownik wyraża zgodę na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego (….. dni) w trakcie zawartej z nim kolejnej umowy o pracę.

……………………………                                          …………………………………

 (data i podpis pracownika)                                       (podpis pracodawcy)