26.08.2016 r.
2 min

Czy pracownikowi przysługuje odprawa, gdy umowa terminowa kończy się w okresie zwolnień grupowych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.08.2016r.
2 min

Rozwiązanie umowy o pracę w związku z likwidacją oddziału pracodawcy może pociągać za sobą obowiązek wypłacenia odprawy pieniężnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.), czyli tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Prawo do przedmiotowej odprawy przewidzianej w art. 8 tejże ustawy przysługuje pod warunkiem kumulatywnego spełnienia dwóch następujących przesłanek określonych w art. 1 ustawy:

  1. pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników w momencie wręczenia wypowiedzenia (ewentualnie zawarcia porozumienia),
  2. wyłącznym powodem rozwiązania umowy o pracę jest przyczyna, która nie stoi po stronie pracownika (jest od niego niezależna), np. restrukturyzacja zatrudnienia związana z likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy; likwidacja lub upadłość pracodawcy.

W przedstawionej w zapytaniu sytuacji nie zostanie spełniona druga z wymienionych przesłanek. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę nie będzie bowiem wypowiedzenie złożone przez pracodawcę, ani też porozumienie zawarte w związku z przyczynami nieleżącymi po stronie pracownika, lecz upływ czasu, na który umowa o pracę została zawarta. Nadejście terminu określonego w umowie o pracę na czas określony powoduje rozwiązanie umowy o pracę z mocy samego prawa. Fakt, iż termin ten zbiega się w czasie z dokonywanymi w zakładzie pracy zwolnieniami grupowymi nie daje prawa do wspomnianej odprawy.
 

""