17.10.2017 r.
6 min

Jak obliczyć wynagrodzenie należne pracownikowi za 1 dzień pracy, w przypadku gdy w miesiącu liczącym 31 dni pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 30 dni?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.10.2017r.
6 min

Zasady liczenia wynagrodzenia wynikające z przepisów

Sposób obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w przypadku gdy pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną za pozostałą część miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe określa § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 927 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem. Przepis ten nakazuje miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30 i otrzymaną w wyniku dzielenia kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia ma również zastosowanie, w przypadku gdy w okresie nieobecności w pracy pracownikowi przysługiwał zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (§ 11 ust. 2 rozporządzenia).

Zawsze 30

Z treści § 11 ust. 1, 2 rozporządzenia wynika, iż w przypadku gdy za część miesiąca pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub stosowny zasiłek z ZUS, w celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca miesięczną stawkę wynagrodzenia zawsze dzieli się przez 30. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, iż poszczególne miesiące mogą liczyć więcej lub mniej dni niż 30, tj. 28, 29 lub 31. Tym samym w miesiącach, w których liczba dni nie jest równa liczbie 30, miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić należy przez 30, a nie przez liczbę dni w tym miesiąca.

Posłużenie się przez ustawodawcę w treści § 11 ust. 1 rozporządzenia liczbą 30 pozostaje w ścisłym związku z regulacją dotyczącą sposobu obliczania zasiłku chorobowego. Zgodnie z dyspozycją art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1368 z późn. zm.) podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Wynagrodzenie za 1 dzień pracy w 31-dniowym miesiącu

Istotne kłopoty budzi naliczenie wynagrodzenia za pracę, w sytuacji gdy w 31-dniowym miesiącu pracownik tylko przez 1 dzień pracował, a przez pozostałą część miesiąca otrzymywał wynagrodzenie chorobowe lub odpowiedni zasiłek z ZUS. W takim przypadku, licząc kwotę należnego pracownikowi wynagrodzenia zgodnie z zasadami określonymi § 11 rozporządzenia, wynagrodzenie za 1 dzień pracy wyniosłoby 0 zł.

Wskazany problem stał się  przedmiotem zainteresowana Głównego Inspektoratu Pracy, który w piśmie nr GPP-87-4560-64/09/PE/RP stwierdził, iż: „W praktyce powstaje problem, gdy pracownik w miesiącu, który liczy 31 dni przez 30 dni jest chory, a jeden dzień pracuje. W takim bowiem wypadku wykonanie wskazanych w przepisie działań da jako wynik 0, czyli za jeden dzień pracy pracownik nie otrzymałby wynagrodzenia. Przyjęcie takich zasad ustalania wynagrodzenia, w tym konkretnym przypadku, stoi w sprzeczności z art. 80 kodeksu pracy, stanowiącym, że za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie – pomimo wykonywania pracy w danym miesiącu pracownik nie otrzymałby żadnego wynagrodzenia za pracę a jedynie wynagrodzenie za czas choroby, bądź zasiłek chorobowy (z reguły w niższej niż wynagrodzenie za pracę wysokości). Powyższe przemawiałoby za wypłatą wynagrodzenia za pracę za czas przepracowany czyli za 1 dzień.”.

Powyższy pogląd podzieliło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 3 grudnia 2009 r. W rzeczonym piśmie wskazano również sposób liczenia wynagrodzenia za 1 dzień pracy, w przypadku gdy przez pozostałe 30 dni w 31-dniowym miesiącu pracownik otrzymywał wynagrodzenia chorobowe lub zasiłek z ZUS. Zdaniem Ministerstwa „Zastosowanie przepisów par. 11 rozporządzenia w sytuacji, gdy pracownik w danym miesiącu przebywał na zwolnieniu lekarskim 30 dni i pracował tylko 1 dzień, oznaczałoby, że pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za ten przepracowany dzień. Tego rodzaju sytuacja wydaje się budzić wątpliwości w świetle art. 80 k.p., zgodnie z którym – wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią. Z zasady wzajemności i ekwiwalentności wynagrodzenia i pracy wynika bowiem, że za pracę faktycznie wykonaną należy się pracownikowi wynagrodzenie. W opisanej sytuacji, zdaniem MPiPS, pracownikowi przysługuje zatem wynagrodzenie za 1 przepracowany dzień. Wysokość tego wynagrodzenia należałoby ustalić (posiłkując się przepisem par. 4 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia) dzieląc wynagrodzenie pracownika określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie mnożąc tak ustaloną wartość godziny pracy przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu.”.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]