23.09.2016 r.
4 min

Jakie działania może podjąć PIP w przypadku stwierdzenia naruszenie limitów zatrudnienia na podstawie umowy bądź umów o pracę na czas określony?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.09.2016r.
4 min

Naruszenie art. 251 k.p.

Naruszenie art. 251 k.p. może polegać przede wszystkim na przekroczeniu limitów zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony (33 miesiące lub trzy umowy), przy równoczesnym braku wskazania w umowie o pracę okoliczności uzasadniających odstąpienie od tych limitów lub wskazaniu okoliczności, które nie istnieją w rzeczywistości.

We wskazanych powyżej przypadkach pracownik może dochodzić swoich praw przed sądem występując przeciwko pracodawcy z powództwem o ustalenie. Może on również skorzystać z pomocy PIP. Jednakże przepisy nie określają, jakie środki prawne może zastosować w tej sytuacji inspektor pracy.

Wynik kontroli PIP

Departament Prawny Głównego Inspektora Pracy w stanowisku z dnia 22 lipca 2016 roku uznał, iż w przypadku stwierdzenia przez inspektora pracy naruszenia przez pracodawcę art. 251 k.p. inspektor może skierować do pracodawcy środek prawny w postaci wystąpienia. Treść wystąpienia powinna być uzależniona od stanu faktycznego. W związku z tym zostały wyróżnione następujące sytuacje:

  • doszło do przekroczenia limitów zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony (33 miesiące lub trzy umowy), a pracodawca nie wskazał w umowie celu lub przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 k.p. W tym stanie faktycznym inspektor pracy powinien wystąpić do pracodawcy o potwierdzenie zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony. Działanie inspektora pracy będzie w tej sytuacji oparte na art. 29 § 1 i 4 k.p. Z przepisu art. 29 § 1 k.p. wynika bowiem, iż umowa o pracę powinna określać m.in. rodzaj umowy. Z kolei art. 29 § 4 k.p. wymaga, aby zmiana warunków umowy o pracę następowała z zachowaniem formy pisemnej.
  • doszło do przekroczenia limitów zatrudnienia na podstawie umów na czas określony (33 miesiące lub trzy umowy), a pracodawca wskazał w umowie cel lub przypadek, o którym mowa w art. 251§ 4 k.p., ale w ocenie inspektora ten cel lub przypadek nie występuje. W tej sytuacji inspektor pracy powinien wystąpić do pracodawcy o potwierdzenie zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
    W uzasadnieniu wystąpienia inspektor powinien odwołać się do dyspozycji się do art. 29 § 1 i 4 k.p. oraz uzasadnić, dlaczego w jego ocenie umowa nie została zawarta w celu lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 k.p.
  • nie doszło jeszcze do przekroczenia limitu 33 miesięcy zatrudnienia na podstawie umów na czas określony, ale umowa została zawarta na okres dłuższy niż 33 miesiące i pracodawca w umowie nie wskazał celu lub przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 k.p. Inspektor pracy powinien wystąpić do pracodawcy o niezawieranie umów o pracę z naruszeniem art. 251 k.p. Natomiast w odniesieniu do umowy już zawartej inspektor powinien wystąpić o potwierdzenie po upływie 33 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony.
  • nie doszło do przekroczenia limitu 33 miesięcy zatrudnienia na podstawie umów na czas określony, ale umowa została zwarta na okres dłuższy niż 33 miesiące i pracodawca wskazał w niej cel lub przypadek, o którym mowa w art. 251 §  4 k.p., ale w ocenie inspektora pracy ten cel lub przypadek nie występuje. W tej sytuacji inspektor pracy powinien zwrócić się do pracodawcy o niezawieranie umów o pracę z naruszeniem art. 251 k.p., zaś w odniesieniu do umowy już zawartej powinien wystąpić o potwierdzenie zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony po upływie 33 miesięcy.

Podsumowanie

Zasadą jest, iż w przypadku naruszenia art. 251 k.p. inspektor pracy powinien skierować do pracodawcy wystąpienie, w którym wskaże pracodawcy naruszenie prawa i uzasadni swoje stanowisko. Niezastosowanie się do niego może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, a mianowicie niezastosowanie się do wystąpienia może skutkować wytoczeniem powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy opartego na umowie o pracę na czas nieokreślony.