12.12.2017 r.
3 min

Kiedy ucznia i studenta zgłosić do ubezpieczeń społecznych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.12.2017r.
3 min

W przypadku ucznia, warunkiem niezbędnym braku obowiązku ubezpieczeniowego jest kontynuacja nauki. Dla celów ubezpieczeń społecznych uczniem do 31 sierpnia każdego roku jest osoba, która zaliczyła kolejny rok szkolny kontynuując naukę w tej samej szkole, ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki lub dalszą naukę po zmianie szkoły rozpoczyna od 1 września. W razie przyjęcia na studnia wyższe z uwagi na fakt, iż nauka kontynuowana jest od 1 października, status ucznia zachowany jest do 30 września. Tylko w momencie przerwania nauki natychmiast pojawia się obowiązek składkowy wobec ZUS.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja studenta. Zgodnie z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich. Ustawa systemowa wyklucza zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego studenta do ukończenia 26 roku życia. Jednak w przypadku osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia i będą ja kontynuować na studiach drugiego stopnia, zachowywanie praw studenta nie jest tożsame z zachowywaniem statusu studenta. Dlatego z uwagi na fakt iż status studenta zostaje utracony w momencie uzyskania tytułu licencjata czy inżyniera, a ponownie uzyskany w przypadku rozpoczęcia studiów magisterskich uzupełniających, w okresie pomiędzy wykreśleniem z listy studentów, a immatrykulacją powstaje obowiązek ubezpieczeniowy. Wówczas od dnia następnego po dniu ukończenia studiów pierwszego stopnia student, który nie ukończył jeszcze 26 roku życia, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe ma dla niego charakter dobrowolny. Od dnia 1 października znów nabędzie prawo zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS z tytułu zawartej umowy zlecenia.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zawarcia umowy zlecenia ze studentem, który jest jednocześnie pracownikiem zleceniodawcy lub praca na podstawie zawartej umowy jest wykonywana przez zleceniobiorcę na rzecz własnego pracodawcy, obowiązek zgłoszenia w ZUS z tytułu zawartej umowy zlecenia jest obowiązkowy.

Nie są studentami  uczestnicy studiów podyplomowych i doktoranckich, dlatego te osoby z tytułu zawieranych umów zlecenia zawsze będą podlegały ubezpieczeniom w ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 167 ust. 2 a oraz art. 2 ust.1 pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 ze zm.);
  • art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U z 2017 r., poz.1778 ze zm.).