24.03.2017 r.
5 min

Obowiązki pracodawcy związane z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.03.2017r.
5 min

Obowiązki pracodawców, u których nie działają organizacje związkowe

W przypadku gdy u obecnego jak i nowego pracodawcy nie działają organizacje związkowe, na podstawie art. 231 § 3 k.p., są oni zobowiązani do poinformowania zatrudnionych u nich pracowników o:

  • przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
  • przyczynach przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
  • prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
  • o zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.

Rzeczona informacja powinna zostać sporządzona indywidualnie dla każdego z pracowników zatrudnionych u dotychczasowego lub nowego pracodawcy.

Przekazanie informacji powinno nastąpić na piśmie, co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

Ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji na wypadek niewywiązania się przez pracodawców z przedmiotowego obowiązku.

W szczególności nie stanowi ono ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika stanowiącego podstawę rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 55 § 11 k.p. (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 2003 r., sygn. akt I PKN 219/01).

Brak wywiązania się z obowiązku z art. 231 § 3 k.p. lub niezachowanie formy, w jakiej informacja winna zostać przekazana pracownikom, nie podważa przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2002 r., sygn. akt I PKN 779/00).

Obowiązki pracodawców, u których działają organizacje związkowe

Jeżeli u dotychczasowego i nowego pracodawcy działają organizacje związkowe, każdy z nich obowiązany jest przekazać wskazane powyżej informacje działającym u nich organizacjom związkowym. Powinny one zostać przekazane na piśmie, w terminie 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części (art. 261 § 1, 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1881 z późn. zm.), zwana dalej ustawą o zz). Na podstawie rzeczonych informacji związki zawodowe przekazują pracownikom wiadomość o planowanym terminie przejęcia oraz związanych z tym konsekwencjach.

Art. 261 § 3 ustawy o zz nakłada na dotychczasowego lub nowego pracodawcę, który zamierza podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia, obowiązek podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach. Przedmiotowe porozumienie odnosi się do szczególnej sytuacji związanej z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa (zakładu pracy) i stanowi instrument elastycznego reagowania na te sytuacje (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. akt II PK 184/08).

W razie nie zawarcia porozumienia we wskazanym terminie z powodu niemożności uzgodnienia przez strony jego treści, pracodawca samodzielnie podejmuje działania w sprawach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników. Powinien on uwzględnić ustalenia dokonane z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku negocjacji nad porozumieniem (art. 261 § 4 ustawy o zz).

Niezachowanie przez dotychczasowego pracodawcę trybu konsultacji przejścia części zakładu pracy ze związkami zawodowymi nie wpływa na skuteczność przejścia na nowego pracodawcę zakładu pracy lub jego części (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 września 2006 r., sygn. akt I PK 75/06).

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]