26.11.2015 r.
2 min

Ochrona trwałości stosunku pracy pracownika korzystającego z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.11.2015r.
2 min

Z powyższego wynika zatem, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy w takim okresie, jest chroniony przed rozwiązaniem umowy w takim samym zakresie jak pracownik korzystający z urlopu wychowawczego. Co do zasady, niedopuszczalne jest zatem zarówno wypowiedzenie, jak i rozwiązanie mu umowy bez wypowiedzenia.

Szczególna ochrona pracownika przed zwolnieniem doznaje jednak ograniczeń, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy w trybie określonym ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas przy zwolnieniach grupowych ochrona ta zostaje wyłączona, a przy zwolnieniach indywidualnych ograniczona.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach zwolnienia grupowego nie stosuje się przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Czyli w takiej sytuacji pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego, który korzysta z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy, można wypowiedzieć umowę.

Jeżeli natomiast dochodzi do zwolnień indywidualnych, wówczas pracownikowi, o którym mowa powyżej, można wypowiedzieć umowę, gdy związki zawodowe nie zgłoszą sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu.

Podkreślenia wymaga, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który wykonuje pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy, z którego może korzystać przez czas, w którym mógłby wykorzystać urlop wychowawczy, z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia korzysta od dnia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Po tym okresie szczególna ochrona przed zwolnieniem zostaje wyłączona.