04.05.2016 r.
2 min

Opinia związku zawodowego przy rozwiązaniu umowy o pracę w oparciu o art. 52 Kodeksu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.05.2016r.
2 min

Analogicznie jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia rodzi również obowiązek zasięgnięcia opinii organizacji związkowej. Obowiązek ten będzie wykonalny oczywiście pod warunkiem, że u pracodawcy działa organizacja związkowa, a pracownik, z którym pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę, jest reprezentowany przez ten związek zawodowy.

Obowiązek zasięgnięcia opinii związku zawodowego na temat przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy ciąży na pracodawcy zarówno w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika, jak i z powodów od niego niezależnych. Zakładowa organizacja związkowa, w razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy, wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

Przepis prawa regulujący obowiązki pracodawcy związane z przeprowadzeniem konsultacji zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, w odróżnieniu od konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, nie wprowadza wymogu nadania formy pisemnej powiadomieniu zakładowej organizacji związkowej o zamiarze i przyczynie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Również opinia związku zawodowego nie musi przybrać postaci pisemnej.

Swego rodzaju odformalizowanie procedury konsultacji zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia jest świadomym rozwiązaniem przyjętym przez ustawodawcę i w pewnej mierze jest uzasadnione okolicznościami leżącymi u podstaw rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zatem przeprowadzenie konsultacji w formie ustnej nie może być poczytane za błąd, naruszenie przepisów prawa pracy, jak również nie może skutkować wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie.

W szczególności gdy wywiązanie się przez pracodawcę z obowiązku dopełnienia konsultacji przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia może być łatwo udowodnione w toku postępowania kontrolnego w oparciu o zgodne wyjaśnienia pracodawcy oraz osób działających w imieniu związku zawodowego. Powyższe oczywiście nie oznacza, że nadanie konsultacji formy pisemnej może zostać zakwalifikowane jako błąd. Zawsze trzeba bowiem pamiętać o bezspornej wyższości formy pisemnej na formą ustną w kontekście łatwości udowodnienia faktów o znaczeniu prawnym.