20.01.2017 r.
4 min

PIT 11

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.01.2017r.
4 min

Gdzie należy złożyć PIT-11?

Jak wynika z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, informację PIT – 11 pracodawca wydaje pracownikowi oraz wysyła do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Jeżeli podatnik nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega opodatkowaniu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, egzemplarz PIT-11 dla Urzędu Skarbowego wysyłany jest do organu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W ilu egzemplarzach należy przygotować PIT-11?

Z dyspozycji art. 39 ust. 1 ustawy wynika, iż pracodawca powinien sporządzić informację PIT-11 w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz jest wydawany pracownikowi, drugi przesyłany do właściwego Urzędu Skarbowego.

W doktrynie i w praktyce wskazuje się także na konieczność sporządzenia trzeciego egzemplarza informacji PIT-11. Pracodawca powinien pozostawić ją w aktach osobowych pracownika.

Forma informacji PIT-11

Co do zasady, informację PIT-11 składa się do Urzędu Skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 45ba ust. 1 ustawy). W drodze wyjątku PIT-11 może zostać złożony do Urzędu Skarbowego w formie dokumentu pisanego. Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia nie więcej niż pięciu podatników (art. 45ba ust. 2 ustawy). Jednakże jeżeli PIT-11 w imieniu i na rzecz pracodawcy składa do Urzędu Skarbowego przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą obejmującą prowadzenie ksiąg podatkowych w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, np. biuro rachunkowe, powinna ona zostać przekazana w formie elektronicznej (art. 45ba ust. 3 ustawy).

Termin złożenia

W przypadku gdy informacja PIT-11 składana jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, termin jej przekazania pracownikowi oraz do Urzędu Skarbowego upływa z końcem lutego roku następującego po roku podatkowym. (art. 39 ust. 1 ustawy w zw. z art. 45 ba ust. 4 ustawy). Informacje PIT – 11 sporządzane w formie dokumentu pisemnego płatnik przesyła do właściwego Urzędu Skarbowego do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 45ba ust. 4 ustawy).

Powyższe terminy mają zastosowanie również w sytuacji, gdy stosunek pracy ustał w trakcie roku kalendarzowego. Pracownik może jednak złożyć na piśmie wniosek o wcześniejsze sporządzenie i przekazanie przedmiotowego dokumentu. Pracodawca obowiązany jest wtedy do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz Urzędowi Skarbowemu informacji PIT-11 w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (art. 39 ust. 2 ustawy).

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]