31.08.2015 r.
4 min

Podniesienie kwalifikacji zawodowych nie powoduje automatycznego awansu w służbie bhp

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.08.2015r.
4 min

Zgodnie z przywołanym przepisem, pracownicy służby bhp są zatrudniani na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów ds. bhp. Na każdym z tych stanowisk wymagane są następujące kwalifikacje:

1) inspektorem do spraw bhp może być osoba posiadająca zawód technika bhp, 

2) starszym inspektorem do spraw bhp może być osoba posiadająca: 

a) zawód technika bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub 

b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp, 

3) specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp, 

4) starszym specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp, 

5) głównym specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp. 

O tym, jak spełnić wymóg stażu pracy w służbie bhp przeczytaj w opracowaniu: W jaki sposób zdobyć staż potrzebny do zatrudnienia w służbie bhp

Immamentną częścią kierowniczych uprawnień przysługujących pracodawcy jest kompetencja w zakresie kształtowania struktury zatrudnienia w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Pracodawca samodzielnie decyduje o obsadzie wakujących stanowisk. Dotyczy to zarówno składu osobowego służby bhp, jak i pozostałych jednostek organizacyjnych zakładu pracy. W ramach omawianej kompetencji pracodawca będzie dążył do zapewnienia takiego składu załogi, która przy wykorzystaniu posiadanych kwalifikacji i umiejętności będzie zdolna do należytej realizacji powierzonych sobie zadań.

Spełnienie przez pracownika wymogów uprawniających do zajmowania wyższego stanowiska w ramach służby bhp (np. ukończenie szkoły wyższej o kierunku bhp lub wypracowanie dłuższego stażu w służbie bhp) nie pociąga za sobą automatycznego awansu. Pracodawca nie ma zatem obowiązku awansowania pracownika z racji podwyższenia przewidzianych prawem kwalifikacji.

W wielu przypadkach tytuł zawodowy czy odpowiedni, nawet bardzo długi staż w służbie bhp może nie być kluczowym elementem decydującym o powierzeniu danego stanowiska w tej jednostce organizacyjnej. Większe znaczenie dla niejednego pracodawcy będą posiadać takie kryteria jak odpowiednie predyspozycje osobowe, zasób wiedzy, czy też umiejętność jej wykorzystania w praktyce.

Przeciwko decyzji pracodawcy bazującej na tego typu obiektywnych kryteriach, która jednocześnie nie posiada elementów szykany czy dyskryminacji pracownikowi nie przysługuje roszczenie, które mogłoby być skutecznie dochodzić na drodze postępowania sądowego.

""