20.10.2014 r.
4 min

Podróż służbowa czy oddelegowanie?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.10.2014r.
4 min

Definicja podróży służbowej

W świetle art. 775 § 1 kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z treści powyższego przepisu można wywieść, iż cechą podróży jest po pierwsze jej incydentalność, a po drugie – punktem odniesienia zawsze będzie miejsce wskazane w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy.

Miejsce wykonywania pracy

Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 kodeksu pracy pracodawca musi wskazać w treści umowy o pracę miejsce wykonywania pracy. W związku z faktem, iż określenie użyte w tym przepisie nie jest tożsame z pojęciami występującymi w art. 775 § 1 kodeksu pracy, pojawiły się wątpliwości interpretacyjne. W wyroku z 19.03.2008 r. (I PK 230/07) SN uznał, iż „zakres wyrażenia „miejsce wykonywania pracy” (…) jest szerszy niż zakres nazwy "stałe miejsce pracy"; spełnienie wymagania przewidzianego w art. 29 § 1 pkt 2 k.p. może polegać na wskazaniu „stałego miejsca pracy”, na wskazaniu obok stałego miejsca pracy także niestałego miejsca (miejsc) pracy bądź na wskazaniu niestałych (zmiennych) miejsc pracy w sposób dostatecznie określony”.

Oddelegowanie

Z prawnego punktu widzenia formą faktycznej zmiany miejsca wykonywania pracy może być także czasowa modyfikacja warunków zatrudnienia w tym zakresie. Może to nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. Każdorazowo z zachowaniem kodeksowych procedur, tj.: zgodnego oświadczenia woli obu stron w pierwszym przypadku lub trybu określonego w art. 42 kodeksu pracy. Wówczas miejsce wykonywania pracy podane w umowie o pracę na podstawie art. 29 § 1 pkt 2 kodeksu pracy zostaje zmodyfikowane w okresie obowiązywania tej zmiany. Należy podkreślić, iż taki tryb „wysłania pracownika” nie jest podróżą służbową w rozumieniu art. 775 § 1 kodeksu pracy.

Świadczenia z tytułu podróży służbowej

Jak wynika z rozporządzenia MPiPS z 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownikowi odbywającemu zagraniczną podróż służbową przysługują m.in. następujące świadczenia: dieta (§ 13 – § 15), świadczenie za nocleg (§ 16 – według rachunku lub ryczałt), ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego (§ 17).

Podsumowując….

W Pana przypadku wystąpiło połączenie dwóch w/w sytuacji. Podpisał Pan aneks eksportowy i w okresie jego obowiązywania był Pan oddelegowany do pracy w miejscowościach A. i C. Miejsce wykonywania pracy zostało więc „podmienione” i nie można tego traktować jako podróży służbowej. Wskazał Pan jednak, iż przemieszczał się także do miejscowości B., D. i E. I te „wyjazdy” powinny już stanowić podróż służbową. Jeździł Pan samochodem pracodawcy oraz miał zapewniony nocleg. Z tego powodu świadczenia, które ewentualnie Panu przysługują, to diety z tytułu podróży do miejscowości B., D. i E. O tym jednak, ile te diety będą wynosić zadecyduje czas trwania poszczególnych podróży służbowych (przejazd z miejscowości A. lub C.), co wynika wprost z § 13 i § 14 rozporządzenia.