13.04.2016 r.
4 min

Podział urlopu rodzicielskiego na części po 02.01.2016 r.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.04.2016r.
4 min

Wnioskowanie o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego

Sam tryb w zasadzie nie uległ zmianie, albowiem prawodawca pozostawił wybór:

  • ciągły urlop „rodzicielski” deklarowany po porodzie przez pracownicę
    (z możliwością rezygnacji i rotowania się przez osoby uprawnione),
  • na pisemny wniosek osoby uprawnionej.

Modyfikacją są jednak terminy na złożenie wniosków oraz krąg osób uprawnionych. Zgodnie z nowym rozwiązaniem pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (art. 1791 § 1 kodeksu pracy). W świetle natomiast art. 1821d § 1 kodeksu pracy urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Podział urlopu rodzicielskiego – kryterium liczbowe oraz osobowe

Nowym rozwiązaniem jest dopuszczalność wykorzystania urlopu rodzicielskiego maksymalnie w czterech częściach, co względem poprzednio obowiązujących przepisów zwiększyło ich liczbę o jedną część. Pracujący rodzice mogą wymieniać się wykorzystaniem tej absencji – składając wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Podkreślenia wymaga także fakt, iż podział absencji rodzicielskiej będzie także wynikał z okoliczności pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części. Wówczas łączny wymiar urlopu rodzicielskiego będzie wynikał z zsumowania okresów absencji oraz pobierania zasiłku.

Czas trwania poszczególnych części urlopu rodzicielskiego

Także i ten obszar jest nowością. Zgodnie z art. 1821c § 4 kodeksu pracy żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:

  • pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która nie może być krótsza:
  • niż 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • niż 3 tygodnie w przypadku przyjęcia przez pracownika na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia oraz w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia,
  • sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Podział urlopu rodzicielskiego a urlop wychowawczy

Jak wynika z nowych przepisów urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Wówczas liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Podsumowując….

W świetle art. 1821d § 2 kodeksu pracy liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu. W liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną-matkę dziecka lub ubezpieczonego-ojca dziecka.