03.11.2014 r.
2 min

Prawo do emerytury z urzędu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.11.2014r.
2 min

Emerytura ta jest przyznawana z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ustalanego indywidualnie dla każdego ubezpieczonego w zależności od jego daty urodzenia. Organ rentowy, na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach rentowych, ustala podstawę wymiaru, uwzględniając:
 

  1. zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty,
  2. te same zarobki, które wskazano do obliczenia podstawy wymiaru renty, o ile zostały uzyskane w okresie 10 kolejnych wybranych z dwudziestolecia poprzedzającego rok, w którym przyznawana jest emerytura z urzędu, lub z 20 lat podlegania ubezpieczeniom,
  3. zarobki z okresu 10 czy 20 lat, innych niż wskazano w punkcie 2.

W pierwszym przypadku wysokość emerytury jest obliczana od tej samej kwoty bazowej, jaką ostatnio przyjęto do obliczenia renty. Jeżeli jednak po przyznaniu renty świadczeniobiorca przez 30 miesięcy podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, część socjalną emerytury oblicza się jako 24% kwoty bazowej obowiązującej w dniu, od którego przysługuje emerytura przyznawana z urzędu. Od kwoty bazowej obowiązującej w dniu, od którego przysługuje ta emerytura, obliczana jest jej wysokość w przypadku, gdy do ustalenia podstawy wymiaru zostaną przyjęte zarobki wskazane w punkcie 2 lub 3. Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie ustalona podstawa wymiaru świadczenia, wysokość emerytury nie może być niższa od wysokości dotychczas pobieranej renty.