20.10.2014 r.
2 min

Prawo do renty rodzinnej dla małżonka rozwiedzionego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.10.2014r.
2 min

Małżonka rozwiedziona ubiegająca się o rentę rodzinną, z uwagi na posiadanie alimentów, które nie zostały ustalone wyrokiem lub ugodą sądową, musi udowodnić, że w dacie śmierci zmarłego istniał z mocy prawa obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami. Wówczas niezbędne są następujące dowody: odpis wyroku orzekającego rozwód lub separację, oświadczenie małżonki rozwiedzionej o własnej sytuacji materialnej na dzień śmierci zmarłego, oświadczenie małżonki rozwiedzionej, iż po rozwodzie a przed śmiercią zmarłego zawarła nowy związek małżeński (nie dotyczy małżonki w separacji), odpis wyroku przedłużającego termin trwania obowiązku alimentacyjnego w sytuacji, gdy sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie za rozkład pożycia małżeńskiego, a rozwód nastąpił wcześniej niż 5 lat przed datą śmierci zmarłego (nie dotyczy małżonki w separacji).

W takie sytuacji na osobie ubiegającej się o przyznanie renty rodzinnej będzie spoczywała również konieczność udowodnienia, iż obowiązek alimentacyjny był ustalony na podstawie umowy zawartej pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami, a w przypadku braku takiej umowy, że był faktycznie realizowany. Środkami dowodowymi, za pomocą których można osiągnąć ten cel, są:
 

  • umowa ustalająca obowiązek alimentacyjny w formie pisemnej zawarta pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami,
  • dokumenty potwierdzające fakt stałego i regularnego alimentowania rozwiedzionej małżonki przez zmarłego bezpośrednio przed dniem zgonu (np. wydruki potwierdzeń wpłat alimentów na rachunek bankowy, odcinki przekazów pocztowych) w sytuacji, gdy pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami nie została zawarta pisemna umowa dotycząca obowiązku alimentacyjnego.