23.02.2017 r.
6 min

Projekt doprecyzowania zakresu prac, których nie może wykonywać pracownik tymczasowy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.02.2017r.
6 min

Zakaz wykonywania niektórych prac przez pracowników tymczasowych

Art. 8 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 360 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, zabrania powierzania pracownikom tymczasowym wykonywania na rzecz pracodawcy użytkownika następujących prac:

  1. szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 k.p.;
  2. na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku;
  3. na stanowisku pracy, na którym, w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, był zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Mimo że rzeczony przepis ma charakter bezwzględny, można spotkać się z próbami jego obejścia. Do najczęściej spotykanych należą próby obejścia zakazu zatrudnienia pracownika tymczasowego na stanowisku zajmowanym poprzednio przez pracownika, z którym stosunek pracy rozwiązano z przyczyn niedotyczących pracowników. Polegają one na zatrudnianiu pracowników tymczasowych do wykonywania takiego samego rodzaju pracy jak praca, którą wykonywał zwolniony pracownik, ale na innym bądź zbliżonym nazwą stanowisku pracy.

Ponadto pojawiła się konieczność dostosowania przepisów ustawy do regulacji zawartych w innych aktach prawnych, w szczególności w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 576 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o broni i amunicji.

Zmiana brzmienia art. 8 pkt 3 ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje istotną zmianę art. 8 pkt 3 ustawy. Planowane jest nadanie mu następującego brzmienia: „tego samego rodzaju jak praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, w której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik.”

Z powyższego wynika, iż ustawodawca planuje termin „stanowisko pracy” zastąpić pojęciem „rodzaj pracy”. W konsekwencji pracodawca użytkownik nie będzie mógł powierzyć pracownikowi tymczasowemu tego samego rodzaju pracy, jaką wykonywał pracownik, z którym rozwiano stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, bez względu na nazwę stanowiska. Pracownicy zatrudnieni na różnych lub zbliżonych nazwą stanowiskach mogą bowiem wykonywać pracę tego samego rodzaju.

Przewidywane jest także wprowadzenie ograniczenia o charakterze terytorialnym. Wyłączona ma być możliwość zatrudnienia pracownika tymczasowego w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, w której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zakaz powierzania pracownikom tymczasowym pracy wymagającej uzbrojenia

Ustawodawca planuje także dodać do art. 8 ustawy punkt 4. Zabraniać on będzie zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników przy pracy wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia, o którym mowa w ustawie o broni i amunicji.

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, iż zgodnie z przepisami ustawy o broni i amunicji przedsiębiorcy posiadający koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz posiadający broń na podstawie pozwolenia na jej posiadanie mogą udostępniać tę broń osobom zatrudnionym przez tych przedsiębiorców, jeżeli posiadają dopuszczenie do posiadania broni. W przypadku zatrudnienia na podstawie ustawy stosunek pracy istnieje wyłącznie pomiędzy pracownikiem tymczasowym a agencją pracy tymczasowej. Nie ma go natomiast pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a pracownikiem tymczasowym. W związku z tym niezbędne stało się wyeliminowanie, w sposób nie budzący wątpliwości, możliwości powierzania pracownikom tymczasowym pracy wymagającej uzbrojenia w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]