11.12.2015 r.
3 min

Proporcjonalne wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.12.2015r.
3 min

Dopuszczalność pracy podczas urlopu rodzicielskiego

Zgodnie z treścią nowego art. 1821e kodeksu pracy pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Co do zasady pracodawca będzie związany wnioskiem. Podobnie jednak jak i teraz będzie miał możliwość odmowy w powołanie się na przesłankę organizacji pracy lub rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Wówczas o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca będzie zobowiązany poinformować pracownika pisemnie.

Zasady proporcji wydłużającej absencję

W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

  • 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 68 tygodni – w przypadkach, urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop został wydłużony, proporcjonalnie wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu.

Reguły wyliczenia proporcji

Jak wynika z nowych przepisów, okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego to iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jeśli łączenie korzystania z urlopu z pracą odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego.

W przypadku gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się.

Praktycznie…

Aby podsumować zasady wyliczenia proporcji warto posłużyć się konkretnymi przykładami zobrazowanymi w poniższych działaniach:

  • wyliczenie proporcji wydłużenia urlopu rodzicielskiego:

"http://pckp.pl/docs/1.png"

  • wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego – część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia:

"http://pckp.pl/docs/2.png"