24.03.2017 r.
5 min

Przychód pracownika z tytuły wykorzystywania samochodu służbowego dla celów prywatnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.03.2017r.
5 min

Świadczenie w postaci korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12  ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Przepis ten za przychody ze stosunku pracy każe uważać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jeżeli przedmiotowe świadczenie jest nieodpłatne, wartość przychodu ustala się w wysokości:

  1. 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1.600 cm3</sup>;
  2. 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1.600 cm3 (art. 12 ust, 2a ustawy).

W przypadku gdy pracownik korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych jedynie przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień korzystania z samochodu. Jeden dzień korzystania z auta stanowi 1/30 wskazanych powyżej kwot (art. 12 ust. 2b ustawy).

Natomiast w sytuacji gdy świadczenie przysługujące z tytułu korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych jest częściowo odpłatne, przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością świadczenia ustaloną według powyższych reguł i odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 12 ust. 2c ustawy).

Określone powyżej reguły ustalania wartości przychodu pracownika z tytuły wykorzystywania samochodu służbowego dla celów prywatnych obejmują wyłącznie koszty amortyzacji i nie uwzględniają kosztów zakupu paliwa. Pogląd ten potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31 sierpnia 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-312/16-1/HK. Stanął on na stanowisku, iż „należy wskazać, że ryczałtowo określona wartość przedmiotowego nieodpłatnego świadczenia nie obejmuje kosztów zakupu paliwa, lecz obejmuje wyłącznie koszty pracodawcy wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, a w związku z tym również koszty ubezpieczenia, bieżące naprawy, przeglądy, wymianę części eksploatacyjnych np. wymiana opon, do których poniesienia Wnioskodawca jest zobowiązany niezależnie od tego czy pracownik będzie wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych czy też nie. Należy jeszcze raz podkreślić, że ustawodawca w art. 12 ust. 2a ustawy wskazał wyraźnie, że chodzi o świadczenia związane z wykorzystaniem samochodu służbowego (czy z oddaniem do używania – bezpłatnie – dla celów prywatnych) a nie wszelkie pochodne koszty związane z używaniem. Kwota ryczałtu określona w ustawie nie obejmuje zatem kosztów paliwa, w sytuacji gdy samochód służbowy wykorzystywany jest do celów prywatnych pracownika.”.

Należy zwrócić także uwagę na przeciwne stanowisko wyrażone w wyroku z dnia 6 maja 2016 r., sygn. akt: I SA/Op 68/16, przez Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Opolu. W jego ocenie świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu. Jest nim zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania, w tym także ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających jego używanie obejmujących m.in. koszty eksploatacji, koszty zakupu paliwa, koszty badań technicznych. Nie ma bowiem podstaw do uznania, iż wydatki na paliwo stanowią odrębne świadczenie.

Przyszłość pokaże, czy pogląd wyrażony w wyrok z dnia 6 maja 2016 r. wyprze dotychczasowe poglądy w przedmiocie zakresu wydatków pracodawcy stanowiących wartość świadczenia z tytułu wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]