21.07.2014 r.
3 min

Sejm pracuje nad zmianami w zasadach poddawania pracowników wstępnym badaniom lekarskim

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.07.2014r.
3 min

Zgodnie z projektem ustawy zmianie ulegnie treść art. 229 Kodeksu pracy. Otóż w dalszym ciągu zasadą pozostanie, iż badaniom wstępnym będą podlegały osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. W znaczący sposób poszerzony zostanie jednak zakres wyjątków od wskazanej powyżej zasady. W dotychczasowym stanie prawnym badaniom wstępnym nie podlegają bowiem wyłącznie osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Do wskazanego wyjątku projekt dodaje kolejny, zgodnie z którym rozszerzono zwolnienie z wstępnych badań lekarskich na osoby przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy – w przypadku jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę), stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy.

Wejście w życie rozwiązań wynikających z projektu będzie oznaczało, że nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie, jeżeli osoba ta przedstawi orzeczenie lekarskie odnoszące się do stanowiska pracy u poprzedniego pracodawcy i na stanowisku tym występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy. Tak jak w przypadku podejmowania pracy u dotychczasowego pracodawcy po wystąpieniu przerwy w zatrudnieniu, dla skorzystania z wyjątku konieczne będzie spełnienie dodatkowego warunku związanego długością trwania przerwy pomiędzy rozwiązaniem umowy z dotychczasowym pracodawcą a nawiązaniem stosunku pracy z nowym pracodawcą. Otóż w przypadku podejmowania pracy u nowego pracodawcy umowa o pracę powinna być zawarta najpóźniej w ciągu 30 dni od rozwiązania (wygaśnięcia) poprzedniej umowy, aby przyjmowana do pracy osoba była zwolniona z badań wstępnych.

Ze zwolnienia z wstępnych badań lekarskich nie będą korzystały osoby przyjmowane przez nowego pracodawcę do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, tj. prac stwarzających duże zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi (np.: prace na wysokości, prace w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, prace w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych).