15.02.2016 r.
4 min

Sposób określenia informacji z art. 29 § 11 KP w nowym formularzu umowy o pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.02.2016r.
4 min

Przewidziany w art. 251 KP limit ilości (trzy umowy) oraz limit czasowy (33 miesiące zatrudnienia) nie znajdują zastosowania do czterech rodzajów umów o pracę na czas określony, które zostały wymienione w paragrafie 4 tego przepisu, czyli umowy zawartej:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
  • jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

W treści każdej z wymienionych umów należy zamieścić informację odpowiednio o celu jej zawarcia (umowy wymienione w pkt 1-3) lub okolicznościach przypadku, o którym mowa w pkt 4, stanowiących obiektywne przyczyny uzasadniające zawarcie takiej umowy. Obowiązek ten wynika z nowoutworzonego art. 29 § 11 KP.

W nowym wzorze umowy o pracę, który zacznie obowiązywać od 22.02.2016 r., dodano trzeci punkt, w którym należy wspomniane informacje zamieścić. Przedmiotowy wzór stanowi załącznik numer 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.1996 r. Nr 62, poz. 286 ze zm.).

W związku z tym, że w przypadku umów wymienionych w art. 251 § 4 pkt 1-3 KP cel ich zawarcia z reguły wynika już z samej treści tych umów, które we wstępnej części w sposób jednoznaczny na niego wskazują, np.

  • umowę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Anny Kowalskiej związanej z korzystaniem przez nią z urlopu rodzicielskiego (art. 251 § 4 pkt 1 KP),
  • umowę zawarto na czas zbiorów truskawek przypadający w okresie czerwiec-lipiec 2016 r. (art. 251 § 4 pkt 2 KP),
  • umowę zawarto na czas kadencji Prezesa Zarządu „XY” Sp. z o.o., która kończy się uchwałą Zgromadzenia Wspólników w przedmiocie absolutorium (art. 251 § 4 pkt 3 KP),

powtarzanie tego celu w punkcie 3 nowego formularza umowy nie wydaje się konieczne. Wystarczające będzie odwołanie się w tym punkcie do przepisu art. 251 § 4 KP przez wskazanie odpowiednio:

  • „art. 251 § 4 pkt 1 KP”, w przypadku umowy o pracę na zastępstwo;
  •  „art. 251 § 4 pkt 2 KP”, w przypadku umowy na prace sezonowe lub dorywcze;
  • „art. 251 § 4 pkt 3 KP”, w przypadku umowy o pracę na czas kadencji.

Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku zawarcia umowy wymienionej w art. 251 § 4 pkt 4 KP. W punkcie 3 tego typu umowy należy opisać okoliczności uzasadniające wyłączenie w stosunku do niej limitu ilościowego lub/i czasowego. Ponadto, o zawarciu tej umowy pracodawca zobowiązany jest zawiadomić właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy w terminie 5 dni roboczych od daty jej zawarcia. Zawiadomienie to powinno zostać dokonane w formie pisemnej lub elektronicznej i wskazywać obiektywne przyczyny uzasadniające zawarcie tejże umowy o pracę.