26.08.2016 r.
2 min

Świadczenie kompensacyjne dla nauczyciela zatrudnionego w centrum kształcenia ustawicznego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.08.2016r.
2 min

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz.800 ze zm.) prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym zatrudnionym w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 tej ustawy. Mimo że do tych jednostek nie zalicza się centrów kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 62a ust. 1 ustawy o systemie oświaty, to w skład tych centrów mogą wchodzić szkoły oraz placówki, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Z art. 10 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela wynika, że stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej, stosunek pracy nawiązuje się w zespole szkół. Zgodnie z art. 14 tej ustawy akt mianowania i umowa o pracę powinna określać stanowisko i miejsce pracy, a w przypadku zatrudnienia w zespole szkół również typy (rodzaje) szkół, w których pracuje nauczyciel.

Biorąc pod uwagę powyższe w świadectwie pracy bądź zaświadczeniu pracodawca powinien zamieścić informację, w jakim wymiarze i w jakich szkołach (np. wchodzących w skład centrum kształcenia praktycznego i ustawicznego) nauczyciel faktycznie wykonywał pracę. Jeśli z przedłożonego świadectwa będzie wynikać, że był Pan zatrudniony na stanowisku nauczyciela w szkole lub placówce wymienionej w art. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach kompensacyjnych, która wchodziła w skład centrum, i spełni Pan pozostałe warunki wymagane do przyznania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, organ rentowy powinien przyznać świadczenie.