01.09.2014 r.
1 min

Udostępnienie pracownikowi miejsca parkingowego a obowiązki podatkowe pracodawcy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.09.2014r.
1 min

Chociaż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nieodpłatnych świadczeń to w orzecznictwie ugruntował się pogląd, zgodnie z którym pojęcie to obejmuje wszelkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia należy uznać, że udostępnienie miejsc parkingowych pracownikom może, co do zasady, stanowić dla nich nieodpłatne , a w konsekwencji skutkować powstaniem przychodu ze stosunku pracy. Niewątpliwie podlegający opodatkowaniu przychód powstanie po stronie pracownika w przypadku, gdy pracodawca na własne potrzeby wykupuje miejsca parkingowe i część z nich nieodpłatnie udostępnia pracownikom.

Jeżeli jednak pracodawca będzie udostępniał swoim pracownikom miejsca parkingowe znajdujące się na terenie firmy, za które sam nie ponosi odpłatności, to w takim przypadku korzystanie przez pracownika z parkingu nie skutkuje powstaniem nieodpłatnego świadczenia. Tym samym pracodawca nie będzie miał obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.