12.12.2017 r.
4 min

Umowne wydłużenie zakładowego stażu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.12.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Treść umowy o pracę określa art. 29 § 1 k.p. Z przepisu tego wynika, iż umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy.

Powyższe wyliczenie nie ma charakteru wyczerpującego. Przedmiotem negocjacji przyszłego pracownika i pracodawcy mogą zostać objęte także inne istotne dla nich warunki, które nie są wymienione w art. 29 § 1 k.p. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 października 1976 r., sygn. akt I PRN 66/76, „Zawarte w art. 29 § 1 k.p. określenie w szczególności wskazuje, że pertraktacjami mogą być objęte również inne istotne dla stron okoliczności nie wymienione wyraźnie w art. 29 k.p. Do tych innych okoliczności może, należeć przesłanka, że umowa o pracę zostanie zawarta pod warunkiem, że poprzedni zakład pracy wyrazi zgodę na rozwiązanie stosunku pracy na podstawie obopólnego porozumienia, co miało miejsce w niniejszej sprawie. Zgodnie z art. 72 k.c., który do stosunków pracy ma zastosowanie na podstawie art. 300 k.p., umowa o pracę zostaje zawarta, gdy strony prowadzące pertraktacje na temat warunków przyszłej umowy o pracę, dojdą do porozumienia co do wszystkich warunków stanowiących przedmiot ich pertraktacji.”.

Zawarta przez strony stosunku pracy umowa powinna odzwierciedlać wszystkie ustalenia dokonane pomiędzy stronami, tj. te, o których mowa w art. 29 § 1 k.p., jak i inne poczynione przez strony w toku negocjacji. Prowadzi to do wniosku, iż w przypadku gdy przedmiotem negocjacji było zaliczenie do zakładowego stażu pracy okresu zatrudnienia u poprzednich pracodawców, odpowiednie postanowienie mogłoby się znaleźć w umowie. Powstaje jednak pytanie, czy przedmiotowe postanowienie nie naruszałoby przepisów prawa?

Na zakładowy staż pracy składają się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy na podstawie stosunku pracy. Przy jego ustalaniu nie uwzględnia się okresów świadczenia przez pracownika na rzecz pracodawcy usług na podstawie umów cywilnoprawnych, a także w związku z prowadzoną przez pracownika działalnością gospodarczą. Możliwość uwzględnienia innych okresów pracy powstaje, jeżeli z przepisów szczególnych wynika możliwość ich zaliczenia do stażu pracy. Ma to miejsce w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p. oraz w innych przypadkach, gdy na podstawie  odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego pracownika.

Zakładowy staż pracy ma wpływ na zakres niektórych uprawnień przysługujących pracownikom m.in. na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę czy wysokość odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracowników.

W związku z powyższym wprowadzenie o umowy o pracę postanowienia przewidującego zaliczenie do zakładowego stażu pracy okresów pracy u innych pracodawców wydaje się dyskusyjne. Możliwość zaliczenia okresów pracy u innych pracodawców do zakładowego stażu pracy ma bowiem charakter wyjątkowy. Związana jest z sytuacją, gdy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy.