23.09.2016 r.
5 min

Umowy cywilnoprawne w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.09.2016r.
5 min

Odpowiednie stosowanie przepisów

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 12 lipca 2016 roku, do osób skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego zastosowanie będą miały odpowiednio przepisy:

  • art. 2 pkt 3 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych – definicja pracy tymczasowej;
  • art. 8 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych – zakaz powierzania określonych prac pracownikowi tymczasowemu;
  • art. 9 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych – uzgodnienie przez pracodawcę użytkownika i agencję pracy tymczasowej treści projektowanej umowy;
  • art. 12 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych – zakaz zawierania w umowach pomiędzy agencją pracy tymczasowej, a pracodawcą użytkownikiem postanowień o niedopuszczalności zatrudnienia pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po okresie wykonywania pracy tymczasowej;
  • art. 20 ust. 1, 3, 5 i 6 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych – ograniczenie okresu wykonywania pracy na rzecz konkretnego pracodawcy użytkownika;
  • art. 23 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych – obowiązki informacyjne pracodawcy użytkownika wobec związków zawodowych oraz pracowników tymczasowych.

Ponadto do osób w wieku od 16 do 18 lat będących uczniami, skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego, odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu pracy dotyczące zatrudniania młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Czas świadczenia usług na podstawie umowy cywilnoprawnej a ograniczenia w wykonywaniu pracy na rzecz określonego pracodawcy użytkownika

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 12 lipca 2016 roku przewiduje wliczanie do okresu przez jaki pracownik tymczasowy może świadczyć prace na rzecz danego pracodawcy użytkownika, okresu wykonywania umowy cywilnoprawnej. Agencja pracy tymczasowej będzie mogła bowiem skierować daną osobę do wykonywania pracy tymczasowej, na podstawie umowy o pracę i umowy prawa cywilnego, na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Natomiast pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy tej samej osoby wykonującej pracę tymczasową, na podstawie umowy o pracę i umowy prawa cywilnego, przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.

W przypadku gdy agencja pracy tymczasowej skieruje daną osobę do wykonywania w sposób ciągły, na podstawie umowy o pracę i umowy prawa cywilnego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika, pracy tymczasowej obejmującej zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez danego pracodawcę użytkownika, maksymalny okres w jakim pracodawca użytkownik może korzystać z określonego pracownika tymczasowego ulegnie przedłużeniu do 36 miesięcy. Jednakże po tym okresie dana osoba będzie mogła zostać skierowana przez agencję pracy tymczasowej oraz przyjęta przez tego samego pracodawcę użytkownika do wykonywania pracy tymczasowej na jego rzecz, nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy.

W związku z powyższym projekt ustawy nowelizującej przewiduje nałożenie na agencje pracy tymczasowej obowiązku ustalenia łącznego okresu pracy na podstawie umowy o pracę albo umowy prawa cywilnego, dotychczas wykonywanej przez osobę której ma być powierzone wykonywanie pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Z obowiązkiem tym będzie powiązana powinność osoby, której ma być powierzone wykonywanie pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę albo umowy prawa cywilnego, przedłożenia agencji pracy tymczasowej dokumentów potwierdzających okresy wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy prawa cywilnego z okresu 36 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej u danego pracodawcy użytkownika.

Zaświadczenie o zatrudnieniu

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 12 lipca 2016 roku agencja pracy tymczasowej zostanie zobowiązana do wydania osobie skierowanej do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego zaświadczenia potwierdzającego okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Obowiązek wydania zaświadczenia powstawać będzie w dniu zakończenia wykonywania pracy tymczasowej.

Podsumowanie.

Inicjatywę wprowadzenia do ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych przepisów dotyczących umów cywilnoprawnych zawieranych z pracownikami tymczasowymi należy ocenić pozytywnie. Zostanie bowiem zlikwidowana luka w prawie. Pozwoli to również ograniczyć działania zmierzające do obejścia przepisów prawa, polegające na zmuszaniu pracowników agencji do zawierania umów cywilnoprawnych w celu ominięcia przepisów o ograniczeniach w pracy u danego pracodawcy użytkownika.