03.06.2013 r.
4 min

Urlop ojcowski przysługujący ojcu dziecka przysposobionego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.06.2013r.
4 min

Z treści art. 182 3 § 1 kodeksu pracy wynika, że pracownik-ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Ojciec dziecka przysposobionego ma zatem prawo, a nie obowiązek skorzystać z urlopu ojcowskiego. Ponadto, prawo do tego urlopu przysługuje tylko pracownikowi, będącemu ojcem dziecka przysposobionego. Oznacza to, że ojciec dziecka przysposobionego prowadzący na własny rachunek działalność gospodarczą bądź też zatrudniony na innej podstawie niż stosunek pracy, na przykład w ramach umowy zlecenia, nie ma prawa do skorzystania z urlopu ojcowskiego, nawet jak wychowuje dziecko przysposobione.

Urlop ojcowski przysługuje tylko w wymiarze 2 tygodni i to nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat, przy czym tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Należy tu zwrócić uwagę na dwa sprzeczne ze sobą stanowiska obowiązujące w tym zakresie: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 marca 2010r., zgodnie z którym cyt. „ (…) przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości udzielenia tego urlopu na mniejszą liczbę dni kalendarzowych niż 7” oraz Głównego Inspektora Pracy z 16 marca 2010 r., GPP-316-4560-18-1/10/PE/RP, według którego cyt. „Przepis art.1823 Kodeksu pracy dotyczący urlopu ojcowskiego nie przewiduje możliwości dzielenia tego urlopu na części ani udzielania go w dniach. Jest on zatem niepodzielny i przysługuje w pełnym wymiarze 1 tygodnia, a od 2012 r. – 2 tygodni”. Zdaniem zatem MPiPS pracownik – ojciec dziecka przysposobionego może korzystać z urlopu udzielonego w tygodniu lub dwóch tygodniach, nie więcej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat, zaś ze stanowiska GIP wynika, że pracownik będący ojcem dziecka przysposobionego może korzystać z urlopu ojcowskiego aż do jego zakończenia, nawet jak w trakcie jego wykorzystywania dziecko ukończy 7 lub 10 lat. Innymi słowy, jeżeli ojciec dziecka przysposobionego korzysta z urlopu ojcowskiego, który kończy się w piątek, a dziecko kończy 7 lub 10 lat w środę, to według MPiPS urlop skończy się w środę, zaś według GIP w piątek, gdyż urlop ten jest niepodzielny, udzielany w wymiarze tygodnia lub dwóch tygodni, w zależności od woli pracownika, który z niego korzysta. Ze względu na fakt, że za czas urlopu ojcowskiego jest wypłacany zasiłek macierzyński, trzeba się przychylić do stosowania przepisów w zakresie długości trwania urlopu ojcowskiego do stanowiska MPiPS, gdyż w innej sytuacji ZUS mógłby odmówić pracownikowi wypłaty tego zasiłku.

Istotnym jest również, że pracownik, który zdecyduje się skorzystać z urlopu ojcowskiego jedynie w wymiarze tygodnia, nie może w późniejszym terminie, po na przykład miesięcznej przerwie, skorzystać z drugiego tygodnia tego urlopu. Drugi tydzień urlopu ojcowskiego wówczas przepada i nie przysługuje z tego tytułu żadne świadczenie ekwiwalentne, w tym również w postaci ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany tydzień urlopu ojcowskiego.

Warunkiem koniecznym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest złożenie przez ojca dziecka przysposobionego pisemnego wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest zobowiązany ów wniosek uwzględnić i nie może pracownikowi z własnej inicjatywy przesunąć terminu wykorzystywania przez niego urlopu. W przypadku zaś niedochowania przez pracownika 7 dniowego terminu na złożenie wniosku, pracodawca udziela pracownikowi urlopu z upływem 7 dni od dnia założenia wniosku.

Zobacz szkolenia: