24.10.2013 r.
4 min

Urlop ojcowski w świadectwie pracy według MpiPS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.10.2013r.
4 min

Uprawnienie pracownika ojca wychowującego dziecko

Z art. 1823 § 1 kodeksu pracy wynika, iż pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni. Okres na wykorzystanie urlopu ojcowskiego to 12 miesięcy od:

– urodzenia dziecka,
– od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Obowiązek i cel wydania świadectwa pracy

W świetle art. 97 kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinno ono zawierać informacje potwierdzające zatrudnienie u danego pracodawcy (m.in. okres pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj wykonywanej pracy) oraz te wszystkie dane, które mają lub mogą mieć wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy (m.in. urlopy, zwolnienia od pracy, zajęcia komornicze). Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Świadectwo pracy ma charakter ściśle informacyjny. Celem jego wydania jest potwierdzenie zatrudnienia pracownika w danym zakładzie oraz rozliczenie z przysługujących mu uprawnień. Dlatego niezwykle istotnym jest prawidłowe i wyczerpujące opisanie wszystkich wymaganych danych pracowniczych.

Jak wypełnić świadectwo pracy?.

Sposób i tryb wydawania świadectwa pracy oraz jego treść zostały określone w rozporządzeniu MPiPS z dnia 15.05.1996 r. Szczegóły „techniczne” dotyczące sposobu wypełnienia samego formularza świadectwa pracy odnajdziemy natomiast w załączniku do rozporządzenia. Czytamy w nim m.in., że w ust. 4 pkt 9 pracodawca informuje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów.

Urlop ojcowski – mimo swej nazwy – nie jest oczywiście absencją związaną z urlopami pracowniczymi. Jest to całkowicie inna nieobecność, typowy przywilej rodzicielski. Dlatego też nie można umieścić tej informacji w ust. 4 pkt 1 świadectwa pracy. Nie są to także wpisywane na żądanie pracownika (ust. 6 „informacje uzupełniające”). Z tego powodu należy uznać, iż miejscem właściwym do ewentualnego wpisania informacji o wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego jest właśnie ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Stanowisko MPiPS z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy

Omawianą powyżej kwestią zajęło się w 2012 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W świetle jego stanowiska informacja o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinna zostać zamieszczona w świadectwie pracy w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy. Odwołując się do treści załącznika do rozporządzenia „SPOSÓB WYPEŁNIANIA ŚWIADECTWA PRACY” MPiPS potwierdza, iż w omawianym punkcie zawiera się właśnie urlop ojcowski. Pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie może bowiem ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy.