24.06.2016 r.
3 min

W jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.06.2016r.
3 min

Zgodnie z art. 1032 Kodeksu pracy urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze 6 lub 21 dni. Urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni przysługuje pracownikowi:

  • przystępującemu do egzaminów eksternistycznych,
  • przystępującemu do egzaminu maturalnego,
  • przystępującemu do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Natomiast do urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni ma prawo pracownik, który przygotowuje pracę dyplomową, przygotowuje się i przystępuje do egzaminu dyplomowego.

Z powyższego wynika, że pracownik ma prawo do urlopu szkoleniowego przed egzaminem. Podkreślenia wymaga fakt, że jest to prawo pracownika, a zatem to pracownik decyduje, czy skorzysta z tego uprawnienia. Jeżeli jednak zdecyduje się wykorzystać urlop szkoleniowy, pracodawca powinien go udzielić przed egzaminem, w dniach, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dla pracownika dniami pracy.

Urlop ten, w zależności od terminu egzaminów i potrzeb pracownika, może być dzielony na części. Jak wynika z stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Rzeczposp. DF 2010/222/3), urlop szkoleniowy „powinien być udzielany w dni, w które przeprowadzany jest egzamin (egzaminy), jeżeli są to dni pracy pracownika, ewentualnie w dni pracy pracownika bezpośrednio poprzedzające dzień egzaminu (egzaminów)”. W ocenie MPiPS może zatem wystąpić konieczność udzielenia urlopu szkoleniowego "w częściach", zgodnie z terminami egzaminów. Z kolei z celu urlopu szkoleniowego określonego w art. 1032 § 1 pkt 4 k.p. wyraźnie wynika, że może on być udzielony także w terminie poprzedzającym przystąpienie do egzaminu dyplomowego, jeżeli zgodnie z programem studiów na ostatnim roku studiów konieczne jest przygotowanie pracy dyplomowej. Ponadto należy wyjaśnić, że w czasie nauki pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe ma prawo do korzystania z płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.”.

Nie ma zatem przeciwwskazań, aby pracownikowi przygotowującemu się do obrony pracy dyplomowej udzielać urlopu na pojedyncze dni, już od początku ostatniego roku studiów, byleby nie przekroczyć dnia obrony pracy dyplomowej. Jeżeli pracownik nie skorzysta z przysługującego mu prawa do urlopu szkoleniowego, nie nabędzie jednak uprawnienia do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. W takiej sytuacji tracie bowiem prawo do urlopu szkoleniowego.