23.09.2016 r.
1 min

Wpływ decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej na bieg terminu przedawnienia roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.09.2016r.
1 min

Zgodnie z art.  67 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j.: Dz. U. z 2016 oku, poz. 372) w związku z art. 7 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j.: Dz. U. z 2015 roku, poz. 1242 z póź. zm.) roszczenie  o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Uznaje się, że oczekiwanie na otrzymanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej jest przeszkodą w zgłoszeniu roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zatem, termin 6 miesięcy na zgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego zaczyna swój bieg od daty wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej.

Wyrównanie zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru może nastąpić po udokumentowaniu związku niezdolności do pracy z chorobą zawodową.