30.03.2015 r.
4 min

Wydanie świadectwa pracy potwierdzającego zatrudnienie terminowe na wniosek pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.03.2015r.
4 min

Świadectwo „terminowe” a….bezterminowe

Już niemalże cztery lata obowiązuje znowelizowany art. 97 kodeksu pracy rozróżniający świadectwa pracy na: kończące zatrudnienie oraz podsumowujące okresy w ramach trwającego stosunku pracy. Pojawił się bowiem obowiązek wydawania tego dokumentu także pracującemu jeszcze pracownikowi.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku ustawodawca wskazuje konkretne terminy na wydanie świadectw pracy, podane w sposób opisowy. MPiPS w 2014r. wypowiedziało się, iż „(…) brak jest podstaw prawnych do wydania świadectwa pracy przed dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. (…) świadectwo pracy wydaje się najwcześniej w dniu ustania zatrudnienia lub w ciągu 7 dni od tego dnia.”

Podobnie należy stwierdzić odnośnie treści samego świadectwa pracy: w obydwu przypadkach jest ona uwarunkowana przepisami rozporządzenia MPiPS z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Kiedy wydawać świadectwa terminowe i jakich umów to dotyczy?

W świetle powołanego powyżej art. 97 kodeksu pracy (§ 11) ustawodawca wskazuje trzy terminy wydawania tzw. terminowych świadectw pracy, a mianowicie:

– z upływem terminu podanego w art. 97 § 11 (dla przypomnienia: „w okresie 24 miesięcy”)
– w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie tej umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu
–  w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika, iż do umów terminowych objętych obowiązkiem „podsumowania” zaliczono następujące: okres próbny, czas określony, tzw. zastępstwo, czas wykonania określonej pracy.

Jakie jest zdanie MPiPS?

W swoich stanowiskach z 06.04.2011 r. oraz z 23.11.2011 r. w sprawie wystawiania świadectw pracy po zmianach kodeksu pracy MPiPS uznało, iż nowe przepisy nie regulują sytuacji, w której pracodawca w podanym artykule terminie nie zawiera kolejnej umowy czasowej albo zawiera umowę bezterminową. Zdaniem MPiPS nie ma jednak przeszkód prawnych, aby pracodawca, w związku z zakończeniem zatrudniania pracownika na podstawie terminowych umów o pracę, wcześniej wydał mu zbiorcze świadectwo pracy obejmujące okres (okresy) zatrudnienia na podstawie takiej umowy (takich umów). Nie pogarsza to bowiem sytuacji prawnej pracownika.

Odpowiedź

W świetle art. 97 § 13 kodeksu pracy pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Ustawodawca wymaga spełnienia trzech warunków: pisemnego wniosku pracownika dotyczącego rodzajów umów wymienionych w art. 97 § 12 kodeksu pracy i okresów zatrudnienia przypadających przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Powołany powyżej przepis rozróżnia dwie sytuacje: wniosek o wydanie świadectwa pracy po każdej terminowej umowie o pracę lub też o wydanie zbiorczego świadectwa pracy.

Mając na uwadze zapisy ustawowe oraz interpretacje MPiPS należy stwierdzić, iż pracodawca nie powinien odmówić wydania Panu zawnioskowanych świadectw pracy.