21.09.2016 r.
3 min

Za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent pieniężny

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.09.2016r.
3 min

Opisane w zapytaniu postępowanie pracodawcy jest zgodne z przepisami prawa pracy, które w trakcie okresu wypowiedzenia pozwalają mu zarówno zobligować pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze (zob. art. 1671 kodeksu pracy), jak i zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (zob. art. 362 kodeksu pracy).

Dni wolne na poszukiwanie pracy są postacią zwolnienia od pracy, którego cel jednoznacznie wynika z samej ich nazwy – mają one umożliwić pracownikowi podjęcie czynności zmierzających do znalezienia sobie nowego pracodawcy (np. odbycia rozmowy kwalifikacyjnej), czy też podjęcia czynności związanych z podejmowaniem nowej pracy (np. uczestnictwo w kursie przygotowawczym czy wykonywanie wstępnych badań lekarskich).

W przypadku przedstawionym w zapytaniu, cel ten może być w pełni zrealizowany w okresie zwolnienia od pracy, z którego pracownik korzysta za sprawą udzielonego mu urlopu wypoczynkowego oraz zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. W związku z tym, że urlop wypoczynkowy i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wypełniają cały okres wypowiedzenia, nie będzie już sposobności skorzystania z dni na poszukiwanie pracy. Niewykorzystane z tego powodu dni na poszukiwanie pracy przepadają, a pracownik nie otrzymuje w zamian ekwiwalentu pieniężnego.

Za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które obliczane jest na analogicznych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czyli według reguł określonych w § 6-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.). Na identycznych zasadach obliczane byłoby również wynagrodzenie za dni na poszukiwanie pracy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej obliczałoby się w tym przypadku z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (zob. § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 ze zm.)).
 

""