22.02.2017 r.
2 min

Zasiłek macierzyński po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.02.2017r.
2 min

ZUS dokona wypłaty zasiłku macierzyńskiego w przypadku, gdy z ubezpieczoną w trakcie ciąży rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i nie zapewniono jej innego zatrudnienia. Wówczas do dnia porodu zachowa prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz w dalszej kolejności do zasiłku za okres urlopów, z których mogłaby skorzystać, gdyby nadal pozostawała w zatrudnieniu.

Na zasiłek macierzyński z ZUS w wymiarze odpowiadającym urlopom związanym z rodzicielstwem wypłacany po ustaniu zatrudnienia może liczyć również ubezpieczona, z którą w trakcie ciąży rozwiązano umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa. Aby otrzymać zasiłek w tym przypadku, matka dziecka musi okazać się prawomocnym orzeczeniem sądu stwierdzającym niezgodne z prawem ustanie stosunku pracy.

Do ZUS trafi również dokumentacja ws. wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony i pracodawca zgodnie z przepisami prawa pracy przedłużył jej umowę do dnia porodu. Wówczas zasiłek macierzyński  za okres odpowiadający urlopom jakie przysługiwałyby jej z tytułu rodzicielstwa w trakcie zatrudnienia zostanie wypłacony przez ZUS.  

Może się zdarzyć, że umowa o pracę zawarta z ubezpieczoną ulegnie rozwiązaniu w trakcie urlopu rodzicielskiego. Jeżeli matka dziecka zawnioskowała o cały urlop w pełnym wymiarze, pracodawca powinien udzielić urlopu wyłącznie do dnia ustania stosunku pracy. Po ustaniu tytułu ubezpieczenia matka dziecka otrzyma zasiłek macierzyński z ZUS. Z uwagi na fakt, iż urlop rodzicielski może zostać udzielony w trakcie zatrudnienia, a po ustaniu zatrudnienia matka dziecka nie ma prawa do urlopu lecz do zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 30 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 963 z późń. zm.);
  • ust. 169, 170 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 z późń. zm.)