18.01.2017 r.
4 min

Zaświadczenie lekarskie ZLA/K

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.01.2017r.
4 min

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy podlega kontroli, którą zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 372 z późń. zm.) przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. Kontrola ta może być skierowana na wniosek pracodawcy, ale również wystosowana przez ZUS. W tym celu osoba ubezpieczona, której niezdolność do pracy została orzeczona w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA lub e-ZLA może zostać poddana badaniu lekarskiemu przeprowadzonemu przez lekarza orzecznika ZUS, bądź tez skierowana na specjalistyczne badanie przeprowadzone przez lekarza konsultanta ZUS w terminie i miejscu wskazanym w wezwaniu. Ubezpieczony jest obowiązany do przedłożenia lekarzowi orzecznikowi ZUS dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.  

Jeżeli w wyniku przeprowadzonego badania i analizy dokumentacji medycznej ubezpieczonego lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, iż ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy w terminie wcześniejszym, niż określony w wystawionym zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA czy e-ZLA,  okres niezdolności do pracy ulega skróceniu do dnia, w którym wyznaczono termin badania.  W tym celu lekarz orzecznik ZUS wystawia ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, wydawanym w myśl art. 229 § 4 k.p.

W przypadku gdy, zaświadczenie lekarskie, które zostało poddane kontroli zostało wystawione na druku ZUS ZLA (zwolnienie lekarskie w formie papierowej wystawiane zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 1 stycznia 2016r.), ubezpieczony otrzymuje ZLA/K w dniu badania, z pouczeniem o konieczności doręczenia dokumentu płatnikowi składek. Natomiast w sytuacji, gdy skontrolowane zaświadczenie lekarskie zostało wystawione elektronicznie (e –ZLA), wówczas wystawione przez lekarza orzecznika ZLA/K w formie elektronicznej pod nazwą e-ZLA/K jest udostępnione płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek dostępnym na PUE ZUS. Jeżeli płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego na PUE ZUS, lekarz orzecznik ZUS w dniu badania przekazuje ubezpieczonemu wydruk zaświadczenia e-ZLA/K, które ten powinien niezwłocznie dostarczyć płatnikowi składek. Ubezpieczony winien postąpić w taki sam sposób, gdy otrzyma od lekarza orzecznika ZUS zaświadczenie ZLA/K wystawione na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego co może być spowodowane brakiem połączenia internetowego.

W każdej z ww. sytuacji ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku, której kopię przesyła pracodawcy ubezpieczonego. Jeżeli ubezpieczony pomimo pouczenia o konieczności przekazania ZLA/K płatnikowi składek nie dopełni tego obowiązku, będzie to skutkowało nadpłatą zasiłku i koniecznością zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.

ZUS nie wydaje decyzji w związku z kontrolą okresu niezdolności do pracy ubezpieczonego przypadającą na okres uprawniający do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, o którym mowa w art. 92 k.p. W tym przypadku ZUS jedynie informuje pracodawcę o wyniku przeprowadzonego postępowania.

Podstawa prawna:

  • art. 59 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 372 z późń. zm.),
  • ust. 97-99 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 372 z późń. zm.).