31.08.2015 r.
3 min

Zmiana w kodeksie pracy: rozszerzenie uprawnień związanych z rodzicielstwem

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.08.2015r.
3 min

W pierwszej kolejności zmianie ulega art. 180 KP przez modyfikację treści § 7 oraz dodanie nowego § 8.

Obecnie § 7 umożliwia pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko „przejęcie” od matki dziecka urlopu macierzyńskiego niewykorzystanego z powodu jej śmierci (tak jak to było dotychczas), ale również i porzucenia przez nią dziecka w okresie tego urlopu. W takiej sytuacji pracownik-ojciec uzyskuje prawo do pozostałej, niewykorzystanej przez matkę części urlopu macierzyńskiego (zob. art. 180 § 7 KP). Oznacza to, że jeżeli śmierć matki nastąpiła w podczas porodu lub porzuciła ona dziecko w dniu jego urodzenia, wówczas pracownik-ojciec może nabyć prawo do urlopu macierzyńskiego nawet w pełnym jego wymiarze.

Na mocy nowego § 8, pracownik-ojciec może również przejąć urlop macierzyński po matce dziecka posiadającej orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, której stan zdrowia uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Niemniej jednak w takim przypadku matka dziecka powinna wykorzystać po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, zanim zrezygnuje z korzystania z pozostałej jego części, przekazując ją pracownikowi-ojcu. Przejęty w opisywanym trybie urlop macierzyński jest udzielany pracownikowi–ojcu na jego pisemny wniosek (art. 180 § 8 KP).

W zakresie rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka odpowiednie zastosowanie znajduje procedura określona w art. 180 § 6 KP. Tym samym, pracownica powinna zgłosić swemu pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego, dołączając do wniosku zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji przez nią z części urlopu macierzyńskiego.

Przedstawione powyżej przepisy art. 180 § 7 i 8 KP znajdują zastosowanie w przypadku, gdy matka dziecka ma status pracownika. Jeżeli jednak statusu takiego nie posiada, wówczas zastosowanie znajdzie nowy art. 1821b KP, który przewiduje analogiczne rozwiązanie w zakresie przejęcia urlopu macierzyńskiego, jak również dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego – na warunkach i w okresie, w którym z tego urlopu lub z tych urlopów mogłaby korzystać matka dziecka gdyby była pracownicą. Przepis ten określa szczegółową procedurę związaną z udzielaniem każdego z wymienionych urlopów.