08.10.2015 r.
2 min

Zwolnienie przysługujące pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat w nowym stanie prawnym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.10.2015r.
2 min

W aktualnym stanie prawnym pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni. Korzystając z wskazanego zwolnienia pracownik jest uprawniony do dwukrotnego skorzystania z dnia wolnego od pracy, zaś zwolnienie obejmuje wyłącznie pełne „dniówki” robocze.

W konsekwencji wskazane uprawnienie nie może być przez pracownika wykorzystane jako zwolnienie godzinowe, które obejmowałoby na przykład fragmenty kilku dni pracy.

W nowym stanie prawnym pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat będzie uprawniony do dokonania wyboru sposobu wykorzystania przysługującego mu zwolnienia, zaś wymiar samego zwolnienia będzie wynosił 16 godzin albo 2 dni.

W przypadku korzystania ze zwolnienia w ujęciu godzinowym, przysługujące pracownikowi uprawnienie będzie mogło przybrać postać kilkukrotnego zwolnienia od pracy obejmującego każdorazowo część dnia. W takim przypadku moment wykorzystania przez pracownika zwolnienia będzie określany wnioskiem pracownika, zaś jego udzielenie będzie mogło nastąpić zarówno w końcowej części dnia, jak i w trakcie trwającej „dniówki”.

Z kolei przy korzystaniu ze zwolnienia w jego tradycyjnej postaci czas objęty zwolnieniem będzie mógł być dłuższy bądź krótszy niż 16 godzin (na przykład gdy pracownik świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy).

Sposób wykorzystania przez pracownika przysługującego mu uprawnienia będzie wynikiem treści pierwszego w danym roku kalendarzowym wniosku o udzielenie tego rodzaju zwolnienia. W przypadku wystąpienia przez pracownika z wnioskiem o udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym pozostały wymiar zwolnienia będzie mu bowiem przysługiwał również w ujęciu godzinowym.

Nowelizacja wprowadza również istotną nowość w ustalaniu wymiaru zwolnienia przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy. Otóż takiemu pracownikowi zwolnienie będzie przysługiwało w wymiarze godzinowym, który będzie jednak ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym jest zatrudniony pracownik. W takim przypadku niepełna godzina zwolnienia od pracy będzie z kolei zaokrąglana w górę do pełnej godziny.