25.02.2020 r.
2 min

Choroba pracownika w czasie zaplanowanego urlopu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.02.2020r.
2 min

Na wstępie należy odnieść się do treści art. 15 kodeksu pracy. Stanowi on: „Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.”.

Przywołane powyżej okoliczności określają obligatoryjne przyczyny przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego. Jedną z nich jest niewątpliwie czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby. Dlatego też pracodawca powinien zmienić termin urlopu pracownika, jeśli przed zaplanowanym urlopem lub w jego trakcie pracownik zachoruje. Oczywiście pracownik musi udokumentować przyczynę swojej nieobecności właściwym zaświadczeniem lekarskim.

W takiej sytuacji, zamiast nieobecności z powodu odbywania urlopu wypoczynkowego, zostanie ona usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim i za ten czas pracownikowi przysługiwać będzie wynagrodzenie chorobowe, a nie urlopowe. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, wliczając dni wolne od pracy (m.in. soboty, niedziele i święta). Zatem jeżeli okres choroby wskazany w zwolnieniu lekarskim zawiera dni wolne przewidziane w rozkładzie czasu pracy pracownika, to pracownik powinien otrzymać świadczenie chorobowe, mimo że z reguły zgodnie z rozkładem pracy nie świadczyłby wówczas pracy.