02.10.2020 r.
3 min

Cofnięcie złożonego przez pracownika oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.10.2020r.
3 min

Do rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron dochodzi na skutek złożenia zgodnych oświadczeń woli składanych zgodnie z zasadami prawa cywilnego. Dzieje się tak na podstawie ogólnego odesłania, zawartego w art. 300 kodeksu pracy, do stosowania przepisów kodeksu cywilnego w sprawach nieuregulowanych w kodeksie pracy, o ile nie stoją one w sprzeczności z zasadami prawa pracy.

Zgodnie z art. 61 § 1 kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest skuteczne z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Zdanie drugie tego przepisu stanowi, iż odwołanie takiego oświadczenia woli jest skuteczne, jeśli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

W przypadku składania oświadczenia woli przy zawieraniu porozumienia rozwiązującego umowę o pracę niezmiernie rzadko zdarza się, żeby możliwe było skorzystanie ze wspomnianej wyżej regulacji. Dlatego też w grę może wchodzić jedynie cofnięcie złożonego uprzednio oświadczenia woli lub uchylenia się od jego skutków poprzez powołanie się złożenie go pod wypływem wady w postaci np. błędu, podstępu czy groźby, o których szczegółowo stanowi kodeks cywilny.

Należy pamiętać, że jedyną możliwością skutecznego cofnięcia oświadczenia woli po jego dojściu do adresata jest uzyskanie jego zgody. Może być ona udzielona w dowolnej formie, gdyż żaden przepis nie narzuca formy szczególnej. Dla celów dowodowych zaleca się jednak uzyskanie jej w formie pisemnej.

Warto jednak zwrócić uwagę na stanowisko wyrażone w orzeczeniu Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 3 listopada 2016 roku (sygn. akt VIII Pa 119/16) „Porozumienie rozwiązujące jest umową pracodawcy i pracownika o rozwiązanie łączącego ich stosunku pracy w oznaczonym czasie. Sąd orzekający wskazał, że tego rodzaju porozumienie jest wiążące dla obu stron. Dlatego też pracownik nie może swobodnie zmienić zdania i wycofać się z już zawartego porozumienia. Nie ma też możliwości późniejszego odwołania swojego oświadczenia, gdyż odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, jest skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej, zgodnie z art. 61 k.c. Zatem zmiana zdania przez pracownika, który najpierw zgodził się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie jest wiążąca dla pracodawcy.”.

Wobec powyższego, jeżeli pracodawca nie zgadza się z treścią oświadczenie pracownika, uważa je za nieuprawnione i złożone tylko dla uchylenia się od skutków zawartego porozumienia, powinien poinformować pracownika, że nie wyraża zgody na cofnięcie oświadczenia o zawarciu porozumienia rozwiązującego stosunek pracy.

W takiej sytuacji jedyną możliwością dla pracownika jest wniesienie pozwu do sądu, w którym pracownik będzie się domagał uznania oświadczenia woli za złożone pod wpływem wady (np. błędu) i uchylenia się od jego skutków prawnych. Pracownik będzie jednak musiał udowodnić przesłanki wystąpienia wady oświadczenia woli.