23.01.2018 r.
3 min

Czy będzie nowy termin na złożenie wniosku o sprostowanie świadectwa pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.01.2018r.
3 min

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie. W razie nieuwzględnienia przez pracodawcę rzeczonego wniosku, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem sprostowania  świadectwa pracy (art. 97 § 21 k.p.).

7-dniowy termin na wystąpienie z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy do pracodawcy oraz z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy jest uważany za zbyt krótki. Jak wskazano bowiem w uzasadnieniu projektu: „Obowiązujący obecnie 7-dniowy termin przewidziany na dokonanie obu tych czynności jest zbyt krótki, co potwierdzają sprawy wpływające do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunkowo często zdarzają się sytuacje, gdy nieprawidłowości w treści świadectwa pracy ujawniane są później niż po upływie 7 dni od daty otrzymania tego dokumentu. Dostrzeżenie nieprawidłowości w świadectwie pracy po upływie ww. terminu praktycznie wyklucza możliwość sprostowania tego dokumentu na drodze sądowej, gdyż terminy przewidziane w art. 97 § 21 Kodeksu pracy są terminami prawa materialnego, co pozostawia pracownika z wadliwym świadectwem pracy bez możliwości dochodzenia swoich praw,”.

W związku z powyższym ustawodawca planuje wydłużenie terminów na wystąpienie z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy do pracodawcy oraz z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy do 14 dni. Projekt przewiduje nadanie art.  97 § 21 k.p. następującego brzmienia: „Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy, w ciągu 21 dni od dnia wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.”.

Z treści cytowanego przepisu wynika, iż planowane jest również wprowadzenie terminu do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy w razie niezawiadomienia pracownika przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa. Wynosić on ma 21 dni od dnia wystąpienia przez pracownika z wnioskiem o sprostowanie. Stanowi to istotne novum. Dotychczas przepisy nie określały terminu, w jakim pracownik, niezawiadomiony przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, powinien wystąpić do sądu z żądaniem jego sprostowania.