30.08.2019 r.
1 min

Czy korzystanie ze służbowego telefonu lub komputera do celów prywatnych stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.08.2019r.
1 min

Z takim pytaniem zwrócił się pracodawca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Dyrektor KAS wskazał, że co prawda – zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychodem ze stosunku pracy jest wartość nieodpłatnych świadczeń. Jednak zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13) świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia – w przeciwieństwie do pieniędzy – są przychodem pod warunkiem, że zostały „otrzymane". Nie wystarczy samo postawienie ich do dyspozycji podatnika, a więc potencjalna możliwość ich wykorzystania. Kłopotliwe pozostaje w tym zakresie ustalenie wartości świadczenia realnie otrzymanego przez pracownika. Na podstawie umów z operatorem telekomunikacyjnym niezwykle trudno pracodawcy ustalić wartość usług, z których pracownik korzystał do celów prywatnych. Przyjęcie określonego ryczałtu również nie byłoby rozwiązaniem sprawiedliwym.

Dyrektor KAS uznał, że po stronie pracownika nie powstaje zatem przychód podlegający opodatkowaniu. Bardzo pozytywnie takie rozstrzygnięcie oceniają również eksperci. Zaznaczają oni, że rozliczenie użycia służbowego sprzętu na cele prywatne wymagałoby od przedsiębiorców ogromnego nakładu pracy, zupełnie niewspółmiernego do ewentualnych zysków dla budżetu.