19.02.2021 r.
2 min

Czy kwota dofinansowania wynajmu mieszkania będąca przychodem pracownika stanowi podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.02.2021r.
2 min

Nie, jeśli niezdolność do pracy ubezpieczonego przypada na okres zatrudnienia. Zgodnie z art. 36 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019r., poz. 645 ze zm.) zwaną dalej „ustawą zasiłkową” podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód pracownika za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Jednocześnie jak wynika z art. 41 powołanej ustawy podstawę wymiaru zasiłku stanowią składniki wynagrodzenia, do których ubezpieczony nie zachowuje prawa w trakcie niezdolności do pracy. Ponieważ koszt wynajmu mieszkania nie jest pomniejszany za okresy nieobecności usprawiedliwionej i bez względu na absencje pracownik otrzyma od pracodawcy umowną kwotę, składnik ten nie będzie stanowił podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków.

Jak stanowi ust. 288 pkt. 5 komentarza do ustawy zasiłkowej opublikowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego takich składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma  wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia), takich jak koszt wynajmu przez pracownika mieszkania sfinansowany lub dofinansowany przez pracodawcę. Jednocześnie z ust. 287 wynika, że składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku przysługującego w czasie ubezpieczenia, o których mowa w pkt. 285, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Oznacza to, że w przypadku choroby pracownika trwającej po rozwiązaniu stosunku pracy, płatnik składek winien wykazać wypłacaną kwotę w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3 przekazywanym do ZUS. Zostanie ona uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku wypłacanego byłemu ubezpieczonemu po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Źródło:

Ustawa ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wraz z komentarzem (Dz. U. z 2019r., poz. 645 ze zm.).