27.07.2021 r.
2 min

Czy należy odprowadzać składki z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej z ubezpieczoną przebywającą na urlopie macierzyńskim?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.07.2021r.
2 min

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa cywilnoprawna wykonywana na rzecz własnego pracodawcy jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń. W takim przypadku wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz umowy cywilnoprawnej jest wykazywane łącznie w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem ubezpieczenia, a składki naliczone na zasadach przewidzianych dla pracowników. Pomimo tego, że z tytułu zawierania umów cywilnoprawnych składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi dobrowolny tytuł do ubezpieczeń, w tym przypadku będzie ona obowiązkowa.

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej, jeśli umowa cywilnoprawna jest zawarta w trakcie udzielonego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego i dochodzi do zbiegu tytułu do ubezpieczeń z wypłacanym za ten okres zasiłkiem macierzyńskim. Ustawodawca jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wskazuje zasiłek macierzyński. Oznacza to, że zawarta umowa cywilnoprawna jest dobrowolnym tytułem do ubezpieczeń w przypadku umowy zlecenia lub nie stanowi go w ogóle, jeśli mowa o umowie o dzieło.

Nie ma przy tym znaczenia czy umowa zawarta jest z płatnikiem będącym pracodawcą własnym czy obcym. Zleceniobiorca będzie podlegał jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Konieczne będzie również dokonanie zgłoszenia zawartej umowy zlecenia z dokumencie ZUS ZZA kodem tytułu do ubezpieczeń 0411. Zawarta w czasie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń w ZUS. Nie można jednak zapomnieć o istniejącym obowiązku zawiadamiania Zakładu o zawarciu takiej umowy o dzieło ZUS.