Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
SZKOLENIA W POLSCE
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy należy odprowadzać składki z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej z ubezpieczoną przebywającą na urlopie macierzyńskim?
27 lipca 2021
Pełne wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przez matkę dziecka oznacza dla jej pracodawcy długi okres nieobecności pracownika w pracy. Zdarza się jednak, że pracodawcy proponują zawarcie lub kontynuowanie umowy cywilnoprawnej, aby nie było konieczne poszukiwanie zastępstwa dla pracownicy, a ta mogła uzyskiwać dodatkowe środki.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa cywilnoprawna wykonywana na rzecz własnego pracodawcy jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń. W takim przypadku wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz umowy cywilnoprawnej jest wykazywane łącznie w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem ubezpieczenia, a składki naliczone na zasadach przewidzianych dla pracowników. Pomimo tego, że z tytułu zawierania umów cywilnoprawnych składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi dobrowolny tytuł do ubezpieczeń, w tym przypadku będzie ona obowiązkowa.

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej, jeśli umowa cywilnoprawna jest zawarta w trakcie udzielonego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego i dochodzi do zbiegu tytułu do ubezpieczeń z wypłacanym za ten okres zasiłkiem macierzyńskim. Ustawodawca jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wskazuje zasiłek macierzyński. Oznacza to, że zawarta umowa cywilnoprawna jest dobrowolnym tytułem do ubezpieczeń w przypadku umowy zlecenia lub nie stanowi go w ogóle, jeśli mowa o umowie o dzieło.

Nie ma przy tym znaczenia czy umowa zawarta jest z płatnikiem będącym pracodawcą własnym czy obcym. Zleceniobiorca będzie podlegał jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Konieczne będzie również dokonanie zgłoszenia zawartej umowy zlecenia z dokumencie ZUS ZZA kodem tytułu do ubezpieczeń 0411. Zawarta w czasie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń w ZUS. Nie można jednak zapomnieć o istniejącym obowiązku zawiadamiania Zakładu o zawarciu takiej umowy o dzieło ZUS.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-09-28