22.05.2022 r.
3 min

Czy nauczyciel może podjąć zatrudnienie w okresie, w którym korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.05.2022r.
3 min

Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela: Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:

1. w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:

a. choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub
b. choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub

2. na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową

– w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. (art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela).

Zakaz statuowany przez art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela ma charakter bezwzględny. Obejmuje on zakaz świadczenia pracy w ramach stosunku pracy, jak i prowadzenia działalności gospodarczej rozpoczętych w trakcie i przed korzystaniem przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia. W uchwale z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05 Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż „ustawodawca, w aspekcie możliwości łączenia zatrudnienia w ramach stosunku pracy (lub innej działalności zarobkowej) z korzystaniem z urlopu, postanowił zaostrzyć warunki uzyskiwania przez nauczycieli urlopu dla poratowania zdrowia. Jest to istotny wniosek, wskazujący na kierunek wykładni art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. Równocześnie trudno byłoby przyjąć, że o ile każde nawiązanie stosunku pracy lub podjęcie innej działalności zarobkowej w okresie przebywania na urlopie (zdanie pierwsze art. 73 ust. 7) uzasadnia odwołanie nauczyciela z urlopu, to nie powoduje takich skutków żadne zatrudnienie w ramach stosunku pracy lub prowadzenie innej działalności zarobkowej podjęte przed rozpoczęciem urlopu, niezależnie od ich charakteru. Pozostawałoby to w oczywistej sprzeczności z celem urlopu dla poratowania zdrowia i wykładnia art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela dopuszczająca takie jego rozumienie byłaby nie do przyjęcia.”.

W okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel korzysta z ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy. Ochrona nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Dopuszczalne jest bowiem rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela, tj. w razie częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania. W takiej sytuacji brak jest zapotrzebowania na pracę nauczyciela po zakończeniu przez niego urlopu dla poratowania zdrowia. Nie ma również przeciwwskazań, aby strony zawarły również porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy. Dopiero po ustaniu zatrudnienia pracownik może zawrzeć nową umowę o pracę.