Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy nowy pracownik ma obowiązek składać PIT-2?
7 marca 2023
Złożenie przez pracownika PIT-2 uprawnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy o kwotę wolną od podatku. Jeżeli pracownik nie złoży rzeczonego oświadczenia, pracodawca nie odlicza ulgi.

Od początku bieżącego roku oświadczenie pracownika przybiera bardziej skomplikowaną, rozbudowaną, formę niż była stosowana dotychczas. Obecnie podatnik może złożyć oświadczenie maksymalnie u trzech płatników (art. 31b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a ponadto może to zrobić nie tylko dla przychodów ze stosunku pracy, ale także z umowy zlecenia i umowy o dzieło. Co więcej w treści formularza PIT-2 podatnik może oświadczyć również o zamiarze rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic (część E) oraz wnioski o stosowanie niektórych ulg (część G) lub ich niestosowanie (część H). W jednej z części przewidziano także wniosek o korzystanie z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (część F), a w innej o rezygnacji ze stosowania kosztów w wysokości 50% (część I). Podatnik może ponadto zawnioskować o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy (część J).

Złożenie oświadczenia PIT-2 stanowi przywilej pracownika. Ustawodawca nie nałożył na niego bezwzględnego obowiązku w tym zakresie. Zatem to pracownik może samodzielnie zadecydować, czy chce, aby pracodawca pomniejszał jego zaliczki na podatek dochodowy o kwotę wolną od podatku, czy też nie. Jeżeli pracownik ma prawo do ulgi, to nawet jeżeli nie złoży oświadczenia do pracodawcy i ten nie będzie jej stosował w poszczególnych miesiącach to pracownik będzie mógł ją uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-09-29