29.05.2020 r.
4 min

Czy odmowa pracownika przyjęcia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę jest skuteczna?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.05.2020r.
4 min

Kodeks pracy reguluje wyłącznie tryby, w jakich stosunek pracy może zostać rozwiązany. Nie odnosi się natomiast do zasad składania oświadczeń woli, w szczególności nie określa sytuacji, w których oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne. W tym zakresie, na podstawie odesłania z art. 300 kodeksu pracy, zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych.

Moment, w którym oświadczenie woli staje się skuteczne, reguluje art. 61 § 1 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, iż oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Przepis art. 61 § 1 kodeksu cywilnego posługuje się zwrotem „mogła zapoznać się z jego treścią”. Oznacza to, iż dla uznania oświadczenia woli za skutecznie złożone wystarczające jest istnienie po stronie jego adresata realnej możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia woli drugiej strony. Nie ma znaczenia, czy adresat faktycznie zapoznał się z treścią oświadczenia woli. Przy czym ocena realnej możliwości zapoznania się treścią oświadczenia woli drugiej strony nie może być dokonywana abstrakcyjnie. Każdorazowo należy ustalić, czy w określonej sytuacji adresat miał faktyczną, realną możliwość zapoznania się z treścią skierowanego do niego oświadczenia.

Mając na względzie powyższe, uznać należy, iż odmowa pracownika przyjęcia pisma rozwiązującego umowę o pracę nie wyłącza skuteczności oświadczenia woli pracodawcy. Oświadczenie woli pracodawcy jest skuteczne i wywoła skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy. Pogląd ten był wielokrotnie potwierdzany w judykaturze. Przykładowo w wyroku z dnia 13 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 41/96, Sąd Najwyższy uznał, iż „sygnalizowana odmowa powoda nie przekreśliła jednak skutecznego dokonania wypowiedzenia mu umowy o pracę, albowiem w świetle reguł doręczania oświadczeń woli (art. 61 KC w związku z art. 300 KP), pisemne wypowiedzenie przez pozwanego umowy o pracę, spełniające wymogi formalne tej czynności prawnej, było prawidłowo doręczone powodowi i zostało skutecznie dokonane z chwilą, gdy doszło do niego w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią”.

Jeżeli pracownik odmówił przyjęcia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy, pracodawca lub osoba składająca w imieniu pracodawcy rzeczone oświadczenie winna sporządzić notatkę lub umieścić na piśmie zawierającym oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy adnotację o złożeniu pracownikowi rzeczonego oświadczenia, dacie jego złożenia oraz odmowie pracownika przyjęcia pisma zawierającego to oświadczenia. Notatka lub adnotacja powinny zostać opatrzone datą sporządzenia oraz podpisem osoby sporządzającej.

Sporządzenie rzeczonej notatki lub adnotacji ma istotne znacznie dowodowe. W toku ewentualnego sporu sądowego na pracodawcy spoczywa bowiem obowiązek udowodnienia złożenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, daty tej czynności oraz realnej możliwości zapoznania się przez pracownika z treścią oświadczenia woli pracodawcy. Notatka lub adnotacja o dacie i okolicznościach wręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy stanowi jeden ze środków dowodowych potwierdzających wyżej opisane okoliczności.