24.10.2021 r.
2 min

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę może być ubezpieczona w KRUS?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.10.2021r.
2 min

Definicja legalna zawarta w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

System ubezpieczeń społecznych nie dopuszcza możliwości podlegania ubezpieczeniu zarówno w KRUS jak i w ZUS. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a także świadczenia pracy/usług na podstawie umowy zlecenia, po spełnieniu określonych warunków, możliwe jest pozostanie w KRUS i opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne.

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku podjęcia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Taka umowa stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym kontekście nie ma znaczenia wysokość osiąganych przychodów ani wymiar czasu pracy. Zawarcie umowy o pracę pociąga za sobą bezwzględny obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych w ZUS i odprowadzania za niego składek. Tym samym rolnik lub jego domownik traci z tą chwilą prawo do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu.

Zgodnie z art. 3a ust. 1 ubezpieczenie w KRUS ustaje od dnia następującego po dniu, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu.