30.11.2021 r.
2 min

Czy płatnik wypłacający stypendia dla uczniów i studentów jest zobowiązany do naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.11.2021r.
2 min

Zgodnie z treścią analizowanego wyjątku od generalnej zasady opodatkowania przychodów: wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3.800 zł.

Pomimo że wskazane powyżej stypendia spełniają przesłanki do zwolnienia od podatku to płatnicy muszą pamiętać, iż są zobowiązani sporządzić informacje o wysokości wypłaconego stypendium, według ustalonego wzoru (PIT-8C) w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Informację taką przekazują podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Płatnik będzie zwolniony z tego obowiązku jedynie w sytuacji, gdy osoba otrzymująca stypendium złoży oświadczenie, że poza stypendium nie osiąga innych dochodów.

Warto również przypomnieć, że w sytuacji, gdy stypendysta nie posiada statusu ucznia lub studenta, to w omawianej sytuacji uzyska przychód z działalności wykonywanej osobiście. Płatnik będzie miał wtedy obowiązek obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a po zakończeniu roku podatkowego również sporządzić PIT-11.