17.03.2020 r.
2 min

Czy podleganie ubezpieczeniom w KRUS ma wpływ na prawo do zasiłku chorobowego dla pracownika?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.03.2020r.
2 min

Kolejnym wyjątkiem jest posiadanie co najmniej 10 letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Wiąże się to z udokumentowaniem wymaganego stażu w świadectwach pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia bez względu na okres przerwy jaki pomiędzy zawieranymi umowami o pracę wystąpił.

Należy jednak pamiętać, że 10 letni okres obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom daje prawo do zasiłku od pierwszego dnia tylko i wyłącznie osobom, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, tj. pracownikom. Wyjątek ten nie dotyczy osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, np. zleceniobiorców.

Nasuwa się jednak pytanie, czy za poprzedni tytuł do ubezpieczeń uprawniający do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa można uznać podleganie ubezpieczeniu społecznemu w KRUS?

Tak. Ustawodawca dopuszcza podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników jako wcześniejszy tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Jak wynika z ust. 17 i 19 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – potwierdzony okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników uprawnia  świadczeniobiorcę do skorzystania z prawa do zasiłku od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wraz komentarzem (Dz. U. z 2019r. poz. 645 ze zm.)