24.12.2021 r.
2 min

Czy polecenia wydawane przez zleceniodawcę są w każdym przypadku wiążące dla zleceniobiorcy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.12.2021r.
2 min

Co do zasady umowy cywilnoprawne są zawierane między podmiotami równorzędnymi. Dlatego też relacje powstałe na podstawie umowy zlecenie nie będą charakteryzowały się podporzadkowaniem, które jest nieodłącznym warunkiem stosunku pracy. Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wynika jednak dopuszczalność stosowania poleceń przez zleceniodawcę wobec zleceniobiorcy. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 30 sierpnia 2017 roku, sygn. akt III AUa 514/17: „Generalnie stosunek cywilno-prawny nie kreuje stosunku kierownictwa, choć w konkretnych przypadkach nie sposób wykluczyć istnienia stosunku podległości. Ogólna kontrola osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia), dokonywana przez zleceniodawcę z punktu widzenia rezultatów działalności nie świadczy o podporządkowaniu pracowniczym (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia: 28 czerwca 2011 r., II PK 9/11, LEX nr 1044012 oraz 2 lutego 2010 r., II PK 157/09)”.

Umowa zlecenia jest oparta na zaufaniu do zleceniobiorcy. Zleceniobiorca działa w interesie zleceniodawcy i z tego względu jest obowiązany do przestrzegania wskazanego przez dającego zlecenie sposobu wykonania zlecenia. „Umowa może określać sposób wykonania zleconej czynności w różny sposób, pozostawiając mniejszy lub większy zakres swobody przyjmującemu zlecenie. Wskazówki zawarte w umowie wiążą przyjmującego zlecenie. Ponadto wiążące są dla niego te wskazówki udzielone już po zawarciu umowy, które nie zmieniają istotnie jego obowiązków (nie naruszają tożsamości świadczenia). W doktrynie spotyka się podział wskazówek na imperatywne (bezwzględnie wiążące), fakultatywne (niewiążące) oraz demonstratywne (które przestają wiązać w razie zmiany okoliczności) – K. Kopaczyńska-Pieczniak, w: Kidyba, Komentarz, 2014, t. III, cz. 2, art. 737, Nb 2, s. 744).” (por. Kodeks cywilny. Komentarz, red. prof. dr hab. Konrad Osajda)

Zatem należy przyjąć, iż zleceniodawca może instruować zleceniobiorcę, zwracać mu uwagę oraz dawać wskazówki, jednak nie ma podstaw do wydawania mu wiążących poleceń, charakterystycznych dla uprawnień kierowniczych pracodawcy w stosunku pracy. Decyzje co do sposobu wykonywania zlecenia pozostawiona jest zleceniobiorcy.